spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Bar

Bar to metal ziem alkalicznych, bardziej miękki niż cynk, lecz twardszy od ołowiu. Wolny metal jest bardzo reaktywny chemicznie. Na powietrzu szybko utlenia się do tlenku BaO i nadtlenku BaO2. Pod postacią metalu stosuje się go jako dodatek do stopów ołowiu, w celu zwiększenia ich twardości, w metalurgii, jako składnik stopów do usuwania gazów resztkowych z lamp elektronowych. Azotan baru oraz chloran baru są używane w produkcji sztucznych ogni, ponieważ barwią płomień na zielono. Chromian baru (BaCrO4) jest stosowany jako żółty pigment do wyrobu farb, zaś manganian(VI) baru (BaMnO4) jako pigment zielony.

Znaczenie w medycynie: Siarczan baru znajduje zastosowanie jako kontrast w badaniach rentgenowskich i tomografii komputerowej (tzw. papka barytowa). Związki baru dobrze pochłaniają promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma, są więc stosowane jako składniki osłon przed promieniowaniem.

Występowanie w kosmetykach: W kosmetykach produkowanych poza Europą siarczan baru stosowany jest jako barwnik, a także środek zmętniający i zagęszczający. W Unii Europejskiej stosowanie siarczanu baru w kosmetykach nie jest dozwolone.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Barium; Ba; BaO; BaO2; BaCrO4; BaMnO4; Barium Sulphate; Blanc fixe; CI 77120; Pigment White 21; Pigment White 22; Baryta White; Barytes.

Substancja testowa: Siarczan baru 2% waz. (nr kat. Kr-05)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy