spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Chrom

Chrom występuje w cemencie, garbowanej skórze, barwnikach tekstylnych (np. tkaniny mundurowe), farbach, barwnikach do tatuaży, środkach antykorozyjnych, konserwantach i impregnatach do drewna, stopach metali (m. in. stal chromowa, chromonikiel), zapałkach, pastach do podłóg, pastach do butów, klejach, barwnikach, detergentach. Stosowany jest także w galwanizacji - chromowaniu przedmiotów metalowych w celach ozdobnych lub zabezpieczenia antykorozyjnego, spawaniu, fotografii, rytownictwie i litografii, ceramice, przemyśle samochodowym i elektronicznym, a także jako odczynnik w ocenie jakości mleka. W postaci pyłu cementowego oraz w postaci oparów i aerozoli w laboratoriach (chromianka) i zakładach metalurgicznych lub galwanizerniach, chrom może powodować wyprysk powietrznopochodny.

Występowanie chromu w kosmetykach: Związki chromu stosowane są jako zielone barwniki do kosmetyków, między innymi zawierają je cienie do powiek, tusze do rzęs, kosmetyki z dodatkiem ekstraktów roślinnych i glonów, mydła. Obecność chromu w kosmetyku nie jest łatwa do stwierdzenia, ponieważ w opisie kosmetyków według obowiązującej nomenklatury INCI (international nomenclature of cosmetic ingredients) barwniki zapisuje się w postaci numerów CI (colour index). Unikając chromu, nie należy stosować kosmetyków zawierających następujące składniki zapisane zgodnie z obowiązującą nomenklaturą INCI:

  • CI 77288 (CHROMIUM OXIDE GREENS) - zieleń chromowa, tlenek chromu (III), Cr2O3
  • CI 77289 (CHROMIUM HYDROXIDE GREEN) - zieleń chromowa, wodorotlenek chromu (III), Cr(OH)3
  • CI 15685 (ACID RED 184, Chromate (1-), hydroxy(2-(hydroxy)-3-((hydroxy)-1-naphthalenyl)azo-5-nitrobenzenesulfonato(3))-, sodium)
  • CI 18690 - Hydrogen bis[2-[(4,5-dihydro-3-methyl-5-oxo-1-phenyl-1H-pyrazol-4-yl)azo]benzoato(2-)]chromate(1-)
  • CI 18736 - Disodium hydrogen bis[5-chloro-3-[(4,5-dihydro-3-methyl-5-oxo-1-phenyl-1H-pyrazol-4-yl)azo]-2-hydroxybenzenesulphonato(3-)]chromate(3-)

Częstość uczulenia: 2,4-5,9% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Chrom; Chromium; Chromate; CI 77288; CI 77289; CI 15685; CI 18690; CI 18736.

Substancja testowa: Dwuchromian potasu 0,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-014A)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy