ChromChrom występuje w cemencie, garbowanej skórze, barwnikach tekstylnych (np. tkaniny mundurowe), farbach, barwnikach do tatuaży, środkach antykorozyjnych, konserwantach i impregnatach do drewna, stopach metali (m. in. stal chromowa, chromonikiel), zapałkach, pastach do podłóg, pastach do butów, klejach, barwnikach, detergentach. Stosowany jest także w galwanizacji - chromowaniu przedmiotów metalowych w celach ozdobnych lub zabezpieczenia antykorozyjnego, spawaniu, fotografii, rytownictwie i litografii, ceramice, przemyśle samochodowym i elektronicznym, a także jako odczynnik w ocenie jakości mleka. W postaci pyłu cementowego oraz w postaci oparów i aerozoli w laboratoriach (chromianka) i zakładach metalurgicznych lub galwanizerniach, chrom może powodować wyprysk powietrznopochodny. Występowanie chromu w kosmetykach: Związki chromu stosowane są jako zielone barwniki do kosmetyków, między innymi zawierają je cienie do powiek, tusze do rzęs, kosmetyki z dodatkiem ekstraktów roślinnych i glonów, mydła. Obecność chromu w kosmetyku nie jest łatwa do stwierdzenia, ponieważ w opisie kosmetyków według obowiązującej nomenklatury INCI (international nomenclature of cosmetic ingredients) barwniki zapisuje się w postaci numerów CI (colour index). Unikając chromu, nie należy stosować kosmetyków zawierających następujące składniki zapisane zgodnie z obowiązującą nomenklaturą INCI:
Częstość uczulenia: 2,4-5,9% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych. Synonimy oraz nazwy w innych językach: Chrom; Chromium; Chromate; CI 77288; CI 77289; CI 15685; CI 18690; CI 18736. Substancja testowa: Dwuchromian potasu 0,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-014A) Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog |
|
Śledź nas na Facebooku: |
Jak do nas dojechać: |
Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
|
|
| |