spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Alergia na oprawki okularów

Alergia na oprawki okularowe najczęściej objawia się powstawaniem wyprysku kontaktowego (kontaktowego zapalenia skóry) - w miejscu stykania się oprawek ze skórą powstaje zaczerwienienie, złuszczanie, świąd, niekiedy również pęcherzyki, wydzielina surowicza lub łuski skórne. Typowo takie zmiany skórne pojawiają się w miejscu przylegania oprawek do skóry - za uszami, w okolicy skroniowej lub na grzbiecie nosa w miejscu przylegania (nanośniki czyli tzw. "noski" - patrz fotografia).

Alergia na okulary

W przeszłości najczęstszą przyczyną alergii na metalowe oprawki był nikiel, jednak obecnie zgodnie z regulacjami UE oprawki nie powinny uwalniać niklu. Inne metale (np. kobalt, chrom, pallad, miedź) również mogą powodować uczulenia, podobnie jak składniki tworzyw sztucznych, na przykład wszechobecne akrylany i metakrylany. Niekiedy przyczyną uczulenia mogą być nie same okulary, ale środki stosowane do ich czyszczenia, zwłaszcza jeśli zawierają substancje lotne (np. substancje zapachowe, olejki eteryczne lub niektóre konserwanty). W takiej sytuacji alergiczny wyprysk kontaktowy może pojawić się nie tylko w wymienionych wcześniej okolicach, ale także m.in. na powiekach.

U osób, które nie miały wcześniej objawów alergii na okulary, metale lub tworzywa sztuczne ryzyko powstania uczulenia na nowe oprawki jest niewielkie. Takie osoby nie muszą narzucać sobie szczególnych ograniczeń wybierając okulary - wystarczy, że upewnią się, że wybrane oprawki zostały legalnie wprowadzone do obrotu na terenie UE, czyli spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa. Natomiast osoby, które w przeszłości miały problemy z tolerowaniem oprawek okularowych lub innych wyrobów z tworzyw lub metali powinny skontaktować się z dermatologiem-alergologiem w celu diagnostyki i oceny ryzyka. Podstawą diagnostyki w kierunki alergii kontaktowej są testy płatkowe. Skórne testy punktowe i badania z krwi nie są pomocne w tym zakresie.

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 11 September 2020, updated: 12 September 2020.

sprawdz

 

polecamy