spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Czy certyfikat hipoalergiczności gwarantuje, że dany produkt mnie nie uczuli?

Na niektórych produktach można znaleźć informację, że posiadają one certyfikat, świadczący o tym, że są "hipoalergiczne" lub "bezpieczne dla alergików". Czy takie produkty gwarantują, że się nie uczulimy na nie? Prawidłowa odpowiedź brzmi "niestety nie". Rozwój uczulenia jest zjawiskiem indywidualnym i nieprzewidywalnym, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy dana osoba uczuli się na coś i co to będzie. Dowiadujemy się o tym po fakcie.

Produkty zazwyczaj składają się z więcej niż jednej substancji. Składniki różnią się między sobą potencjałem uczulającym - jedne uczulają częściej, inne rzadziej. Można zatem przyjąć, że statystycznie mniejsze ryzyko uczulenia jest w przypadku produktów zawierających tylko te składniki, które uczulają rzadziej. Jednak mniejsze ryzyko uczulenia nie oznacza jeszcze, że nikt się na taki produkt nie uczuli. Zatem certyfikaty hipoalergiczności nie gwarantują tolerancji danego produktu przez każdego użytkownika, choć mogą potwierdzać że liczba osób uczulonych na dany produkt będzie mniejsza.

Można tu posłużyć się analogią: sałatka z selera i orzechów zaszkodzi osobom uczulonym na seler lub orzechy, ale nie ma powodu odmawiać takiej sałatki wszystkim ludziom, a nawet osobom uczulonym na pomidory lub kiwi. Z drugiej strony, certyfikat poświadczający, że zdecydowana większość ludzi je taką sałatkę bez problemu, nie wyklucza wystąpienia reakcji alergicznej u pojedynczych osób.

W mojej opinii rozwiązaniem lepszym niż zamieszczanie informacji o różnorakich certyfikatach byłoby udostępnianie przez producentów pełnej i rzetelnej informacji na temat składu produktów, tak aby można było indywidualnie ocenić ryzyko dla konkretnego pacjenta.

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 11 September 2020, updated: 12 September 2020.

sprawdz

 

polecamy