spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Aldehyd amylocynamonowy

Aldehyd amylocynamonowy (2-benzylidenoheptanal) to substancja zapachowa o nucie jaśminowej. Występuje naturalnie w produktach roślinnych, syntezowany jako surowiec kosmetyczny. Powstaje w procesie degradacji kwasu cynamonowego, obecnego m. in. w balsamie peruwiańskim.

Aldehyd amylocynamonowy w kosmetykach: Aldehyd amylocynamonowy może występować w takich produktach kosmetycznych, jak m.in.płyny do kąpieli, żele pod prysznic, kremy, balsamy do ciała, perfumy, toniki i odżywki oraz szampony do włosów. Według obowiązującej nomenklatury INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) w opisach składu kosmetyków aldehyd amylocynamonowy występuje pod nazwą:

  • AMYL CINNAMAL

Aldehyd amylocynamonowy produktach chemii domowej: Aldehyd amylocynamonowy w wykazie składników produktów chemii domowej występuje pod nazwami:

  • 2-BENZYLIDENOHEPTANAL (j. polski)
  • 2-BENZYLIDENEHEPTANAL (j. angielski)

Aldehyd amylocynamonowy w produktach spożywczych: Aldehyd amylocynamonowy występuje naturalnie w następujących produktach:

  • soja[2]
  • czarna herbata

Uwaga: Powyższe listy mogą być niekompletne, dlatego zawsze sprawdzaj skład stosowanych produktów, a w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.

Substancja testowa: Aldehyd amylocynamonowy 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-014)

Częstość alergii na aldehyd amylocynamonowy: 0,0-0,6% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 2-Benzylideneheptanal; 2-Benzylidene heptanal; alpha-Amyl-beta-phenylacrolein; 2-Pentyl-3-phenylpropenoic acid; Flomine; alpha-Amyl-cinnamaldehyde; Heptanal, 2-(phenylmethylene); Amyl cinnamal; Amylcinnamic aldehyde; alpha-Pentylcinnamaldehyde; Pentylcinnamaldehyde; Jasminaldehyde; α-Amyl-β-phenylacrolein; α-Amyl-cinnamaldehyde; α-Pentylcinnamaldehyde.

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 19 December 2021.

sprawdz

 

polecamy