spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Lilial (aldehyd butylofenylopropionowy)

Lilial (aldehyd butylofenylopropionowy, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo) propionowy, butylofenylo propionaldehyd) to substancja zapachowa o świeżym, mocnym, konwaliowym zapachu. Do 2022 roku stosowany w produktach kosmetycznych (np. mydła), może nadal być stosowany w produktach chemii gospodarczej (np. środki czystości). Jest także półproduktem w syntezie środków chemicznych stosowanych w rolnictwie.

Lilial w kosmetykach

Od 1 marca 2022 roku obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania do obrotu produktów kosmetycznych zawierających lilial (INCI: Butylphenyl Methylpropional)[1]. Do 2022 roku lilial był szeroko stosowany w produktach kosmetycznych (np. mydła), może nadal być stosowany w produktach kosmetycznych wytworzonych poza Unią Europejską i trafić do Polski w wyniku importu prywatnego lub przemytu. Ponadto w 2024 roku jeden z polskich producentów nadal wprowadzał do obrotu szampon z lilialem wymienionym na liście składników (rok produkcji 2023)[2].

Niezależnie od przytoczonego ograniczenia, lilial nadal może być stosowany w produktach chemii gospodarczej (np. środki czystości, środki piorące, odświeżacze powietrza itp.).

Lilial na wykazie składników kosmetyków występuje pod nazwą INCI*: BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Substancja testowa

Aldehyd butylofenylopropionowy 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. B-040)

Synonimy oraz nazwy w innych językach

Lilial; aldehyd butylofenylopropionowy; aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo) propionowy; butylofenylo propionaldehyd; aldehyd 3-(4-tert-butylofenylo)-propionowy; 3-(4-tert-butylofenylo)propionaldehyd; 2-(4-Tert-Butylbenzyl)-Propionaldehyde; Benzenepropanal; 4-(1,1-Dimethylethyl)-Alpha-Methyl-Benzenepropanal; 4(1,1-dimethylethyl)-A-Methyl Butyphenyl Methylpropional; P-T-Butyl-Alpha-Methylhydrocinnamic Aldehyde; CAS# 80-54-6.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 21 July 2024.

sprawdz

 

polecamy