spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Alkohol cynamonowy

Alkohol cynamonowy (alkohol cynamylowy) to substancja zapachowa oraz smakowa dodawana do perfumowanych produktów kosmetycznych, produktów spożywczych oraz produktów chemii gospodarczej. Może powodować hiperpigmentację twarzy.

Alkohol cynamonowy w kosmetykach

INCI*: CINNAMYL ALCOHOL
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 3-Phenyl-2-propen-1-ol, Phenylallyl alcohol, Cinnamic Alcohol, Styrone, Gamma-Phenylallyl Alcohol, Styrylcarbinol, Phenyl-2-propenol, Cinnamyl alcohol.

Częstość alergii na alkohol cynamonowy: 0,2-1,3% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1,2]

Substancja testowa: Alkohol cynamonowy 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. C-013)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: Reakcja krzyżowa na alkohol cynamonowy jest często obserwowana w fotoalergii na ketoprofen - w badaniach włoskich 100% chorych z fotoalergią na ketoprofen wykazywało jednocześnie uczulenie na alkohol cynamonowy.[1] Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy