spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Ketoprofen

Ketoprofen, czyli kwas (±)-R,S-2-(3-benzoilofenylo)propionowy to niesterydowy lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny. Cząsteczka ketoprofenu o wzorze C16H14O3 składa się z pierścieni benzofenonu oraz reszty kwasu propionowego. Ketoprofen jest najczęstszą przyczyną reakcji fotoalergicznych, znacznie rzadziej wywołuje "klasyczne" (niezależne od światła) reakcje alergiczne.[1]

Występowanie: następujące leki dostępne w Polsce zawierają ketoprofen:

  • Bi-profenid tabletki (Ketoprofenum)
  • Fastum żel (Ketoprofenum)
  • Febrofen kapsułki (Ketoprofenum)
  • Ketonal kapsułki, iniekcje (Ketoprofenum)
  • Ketonal Duo kapsułki (Ketoprofenum)
  • Ketonal Forte tabletki (Ketoprofenum)
  • Ketonal Lek żel (Ketoprofenum)
  • Ketoprofen czopki doodbytnicze (Ketoprofenum)
  • Ketoprofen LGO żel (Ketoprofenum)
  • Ketoprofen-SF kapsułki twarde, roztwór do wstrzykiwań (Ketoprofenum)
  • Ketoprom żel (Ketoprofenum)
  • Ketopronil żel (Ketoprofenum)
  • Ketores kapsułki (Ketoprofenum)
  • Ketospray forte aerozol (Ketoprofenum)
  • Opokan-keto żel (Ketoprofenum)
  • Profenid żel, tabletki, kapsułki, czopki doodbytnicze, roztwór do wstrzykiwań (Ketoprofenum)
  • Refastin tabletki (Ketoprofenum)
  • Ultrafastin żel (Ketoprofenum)

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna. Jeżeli jesteś uczulony na ketoprofen zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków! Jeżeli podejrzewasz, że lek który przyjmujesz (lub przyjmowałeś w przeszłości) zawiera ketoprofen, poinformuj o tym lekarza.

Częstość uczulenia: Fotoalergię na ketoprofen miało 13,9% polskich chorych zakwalifikowanych do fototestów płatkowych w Ambulatorium 'dermatolog.eu' w Krakowie,[6] w wieloośrodkowych badaniach europejskich fotoalergię na ketoprofen wykryto u 12,4% pacjentów badanych za pomocą fototestów płatkowych.[2] W badaniach pacjentów hiszpańskich fotoalergię na ketoprofen stwierdzono u 13,8%, a klasyczną alergię u 0,9%.[7]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Ketoprofen; kwas (±)-R,S-2-(3-benzoilofenylo)- propionowy; (RS)-2-(3-benzoylphenyl)-propionic acid; Bi-profenid; Fastum; Febrofen; Ketonal; Ketoprofen; Ketoprofenum; Ketoprofen-SF; Ketoprom; Ketopronil; Ketores; Ketospray forte; Opokan-keto; Profenid; Refastin; Ultrafastin; 2-(meta-Benzoylphenyl) propionic acid; Alrheumat; Orudis; Oruvail; CAS# 22071-15-4.

Substancja testowa: Ketoprofen 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. K-002B)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: Pacjenci z fotoalergią na ketoprofen często wykazują alergię na inne leki oraz składniki kosmetyków. 100% osób z fotoalergią na ketoprofen jest także uczulone na alkohol cynamonowy, 71-73% na fenofibrat (lek obniżający cholesterol, m. in. preparaty Apo-Feno, Biofibrat, Fenardin, Fenoratio, Grofibrat, Lipanthyl, Xafenor i inne). Bardzo istotna jest częsta nadwrażliwość na organiczne filtry słoneczne wśród uczulonych na ketoprofen: 38,3% z nich wykazuje fotoalergię na oktokrylen, a 28,9% na benzofenon-3[2] oraz benzofenon-10.[5] Do innych reagujących krzyżowo z ketoprofenem związków chemicznych zalicza się fentichlor (reaguje na niego 67-74% pacjentów z fotoalergią na ketoprofen), tetrachlorosalicylanilid (28-40%), triklosan (17%), tribromsalan (11%) i bitionol (11%).[1,3,4] Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 7 April 2022.

sprawdz

 

polecamy