spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Aluminium

Glin (aluminium) jest lekkim, miękkim i plastycznym metalem o srebrzystobiałej barwie. Jako czysty metal lub stop wykorzystywany jest do produkcji narzędzi, materiałów dentystycznych, przewodów elektrycznych oraz w przemyśle lotniczym. Występuje również w farbach i odczynnikach analitycznych.

Chlorek glinu (chlorek aluminium) wykorzystywany jest do konserwacji drewna oraz jako środek odkażający. Występuje w dezodorantach i antyperspirantach. Wykorzystywany w procesie rafinacji ropy naftowej oraz do barwienia tekstyliów. W ceramice dentystycznej.

Występowanie w kosmetykach: Chlorowodorek glinu jest powszechnym składnikiem aktywnym w antyperspirantach. W znacznie wyższych stężeniach (12% lub więcej) stosuje się go w środkach na natpotliwość (preparaty: Xeransis™, Drysol™, DryDerm™, sunsola™, Maxim™, Odaban™, CertainDri™, B+Drier™, Chlorhydrol™, Anhydrol Forte™, Driclor™).

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Aluminum Chloride Hydrated, Aluminium chloride hexahydrate; Aluminium, Aluminium oxide, Bauxite ore.

Substancja testowa:

  • Chlorek glinu sześciouwodniony 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-022)
  • Glin 100% (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-021)

Autor opisu: Prof. UJ dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 13 December 2016.

uczulacze od A do Z