spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Benzoizotiazolinon

Benzoizotiazolinon (BIT) to pierścieniowy związek organiczny z grupy izotiazolinonów o wzorze chemicznym C7H5NOS. Benzoizotiazolinon wykazuje działanie biobójcze (bakteriobójcze i grzybobójcze), dlatego jest powszechnie stosowany jako konserwant. Benzoizotiazolinon jest powszechnie stosowany w masach uszczelniających, kitach, lakierach, klejach, tuszach, produktach chemii domowej (środki czystości), środkach do pielęgnacji samochodów, proszkach i płynach do prania, odplamiaczach i płynach do płukania tkanin. Może być dodawanych do odczynników fotograficznych. W przemyśle stosowany jest w garbowaniu i konserwacji skóry, w rolnictwie można go znaleźć w preparatach pestycydowych. Może występować w rękawicach ochronnych (winylowych i innych). Benzoizotiazolinon zawiera zdecydowana większość farb do malowania wnętrz dostępnych w Unii Europejskiej (88,3-95,8% wszystkich produktów)[1,2], w tym farb reklamowanych jako "hipoalergiczne", najczęściej w połączeniu z metyloizotiazolinonem.

Występowanie w kosmetykach: Benzoizotiazolinon rzadko występuje w kosmetykach aktualnie dostępnych na rynku, jednak takie zastosowanie jest prawnie dopuszczalne. Dlatego pacjenci uczuleni na benzoizotiazolinon powinni zawsze sprawdzać pod tym kątem skład używanych kosmetyków.

INCI*: BENZISOTHIAZOLINONE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Objawy alergii na benzoizotiazolinon

Alergia kontaktowa na benzoizotiazolinon może objawiać się jako skórne reakcje alergiczne w postaci alergicznego wyprysku kontaktowego. Jako substancja lotna benzoizotiazolinon może powodować wyprysk powietrznopochodny. Opisano przypadek systemowej reaktywacji alergicznego wyprysku kontaktowego na skutek wdychania par benzoizotiazolinonu.[3]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Benzoizotiazolinon; 1,2-Benzoizotiazol-3(2H)-on; BIT; 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one; Benzisothiazolinone; Benzisothiazolin-3-one; Benzisothiazolone; Proxel; CAS# 2634-33-5; EC# 220-120-9.

Częstość uczulenia na benzoizotiazolinon

0,4-3,3% duńskich pacjentów z wypryskiem zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych.[4]

Substancja testowa:

  • Benzoizotiazolinon 0,1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. B-003B)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 26 July 2019.

sprawdz

 

polecamy