BenzoizotiazolinonBenzoizotiazolinon (BIT) to pierścieniowy związek organiczny z grupy izotiazolinonów o wzorze chemicznym C7H5NOS. Benzoizotiazolinon wykazuje działanie biobójcze (bakteriobójcze i grzybobójcze), dlatego jest powszechnie stosowany jako konserwant. Benzoizotiazolinon jest powszechnie stosowany w masach uszczelniających, kitach, lakierach, klejach, tuszach, produktach chemii domowej (środki czystości), środkach do pielęgnacji samochodów, proszkach i płynach do prania, odplamiaczach i płynach do płukania tkanin. Może być dodawanych do odczynników fotograficznych. W przemyśle stosowany jest w garbowaniu i konserwacji skóry, w rolnictwie można go znaleźć w preparatach pestycydowych. Może występować w rękawicach ochronnych (winylowych i innych). Benzoizotiazolinon zawiera zdecydowana większość farb do malowania wnętrz dostępnych w Unii Europejskiej (88,3-95,8% wszystkich produktów)[1,2], w tym farb reklamowanych jako "hipoalergiczne", najczęściej w połączeniu z metyloizotiazolinonem. Występowanie w kosmetykach: Benzoizotiazolinon rzadko występuje w kosmetykach aktualnie dostępnych na rynku, jednak takie zastosowanie jest prawnie dopuszczalne. Dlatego pacjenci uczuleni na benzoizotiazolinon powinni zawsze sprawdzać pod tym kątem skład używanych kosmetyków. INCI*: BENZISOTHIAZOLINONE
Objawy alergii na benzoizotiazolinonAlergia kontaktowa na benzoizotiazolinon może objawiać się jako skórne reakcje alergiczne w postaci alergicznego wyprysku kontaktowego. Jako substancja lotna benzoizotiazolinon może powodować wyprysk powietrznopochodny. Opisano przypadek systemowej reaktywacji alergicznego wyprysku kontaktowego na skutek wdychania par benzoizotiazolinonu.[3] Synonimy oraz nazwy w innych językach: Benzoizotiazolinon; 1,2-Benzoizotiazol-3(2H)-on; BIT; 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one; Benzisothiazolinone; Benzisothiazolin-3-one; Benzisothiazolone; Proxel; CAS# 2634-33-5; EC# 220-120-9. Częstość uczulenia na benzoizotiazolinon0,4-3,3% duńskich pacjentów z wypryskiem zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych.[4] Substancja testowa:
Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog |
|
Śledź nas na Facebooku: |
Jak do nas dojechać: |
Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
|
|
| |