spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Cyrkon

Chlorek cyrkonu, znany również jako czterochlorek cyrkonu jest nieorganicznym związkiem cyrkonu. Jest to stała substancja barwy białej o wysokiej temperaturze topnienia, szybko hydrolizująca w wilgotnym środowisku. Jest kluczowym związkiem cyrkonu stosowanym w chemii. Czterochlorek cyrkonu jest stosowany w syntezie organicznej jako słaby kwas Levisa w reakcjach Friedla-Craftsa, reakcjach Dielsa-Aldera oraz w reakcjach cyklizacji wewnątrzcząsteczkowej. Używany jest również w produkcji materiałów wodoodpornych.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Zirconium chloride, Zirconium (IV) chloride, Zirconium tetrachloride, ZrCl4.

Substancja testowa: Chlorek cyrkonu (IV) 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Z-008)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy