spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Cytronelol

Cytronelol (cytronellol, dihydrogeraniol) to związek organiczny z grupy nienasyconych alkoholi alifatycznych naturalnie występujący olejkach eterycznych pelargonii oraz innych roślin. Stosowany jako substancja zapachowa w kosmetykach i produktach chemii domowej. Może występować w "naturalnych" środkach odstraszających komary i inne owady.

Występowanie cytronelolu w kosmetykach: Cytronelol jest stosowany w produkcji perfum (zapachy: słodki, różany, bzu, geranium) oraz mydeł, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli i innych. Cytronelol jest także składnikiem olejków eterycznych, w tym olejku pelargonii pachnącej dodawanego do kosmetyków określanych jako "naturalne", "organiczne" lub "ekologiczne". Według obowiązującej nomenklatury INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), w opisach składu kosmetyku cytronelol kryje się pod nazwami::

  • CITRONELLOL
  • PELARGONIUM GRAVEOLENS STEM LEAF OIL
  • PELARGONIUM ROSEUM LEAF EXTRACT

Cytronelol w produktach leczniczych: Cytronelol jest składnikiem kompozycji zapachowej w żelu Diclofenac diethylamine Teva.[2]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Cytronelol; Cytronellol; Citronelol; Citronellol; 3,7-dimethyl-6-Octen-1-ol; DL-Citronellol; Cephrol; Rhodinol; Levo-citronellol; Cephrol; Beta-citronellol; 2,6-Dimethyl-2-octen-8-ol; Rodinol; CAS# 106-22-9; CAS# 26489-01-0; CAS# 7540-51-4; CAS# 1117-61-9; EC# 203-375-0; EC# 247-737-6; EC# 231-415-7; EC# 214-250-5.

Objawy alergii na cytronelol

Najczęstszym objawem alergii na cytronelol jest alergiczny wyprysk kontaktowy. Ponieważ cytronelol jest substancją lotną, może on powodować wyprysk powietrznopochodny. Po spożyciu cytronelolu w produktach spożywczych może on powodować alergiczne zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, a także systemową reaktywację alergicznego wyprysku kontaktowego.

Częstość alergii na cytronelol: 0,5% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1]

Substancja testowa: Cytronelol, Cytronellol 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. C-037)

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 6 January 2022.

sprawdz

 

polecamy