spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Farnezol

Farnezol to związek organiczny z grupy alkoholi seskwiterpenowych (póltoraterpenowych) naturalnie występujący w licznych olejkach eterycznych. Substancja stosowana jest w przemyśle perfumeryjnym w celu podkreślenia słodkich i kwiatowych zapachów. Ze względu na właściwości hamujące rozwój bakterii, związek ma zastosowanie w produktach kosmetycznych (dezodoranty). Ponadto farnezol jest składnikiem aromatyzującym w płynach chłodzących i papierosach. Używany jest również jako pestycyd.

Farnezol na wykazie składników kosmetyków występuje pod nazwą INCI*: FARNESOL.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Farnezol; Farnesol; 3,7,11-trimethyl-2,6,10-dodecatrien-1-ol.

Częstość alergii na farnezol: 0,9% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1]

Substancja testowa: Farnezol 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. F-004)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy