FarnezolFarnezol to związek organiczny z grupy alkoholi seskwiterpenowych (póltoraterpenowych) naturalnie występujący w olejkach eterycznych różnych roślin. Ma zastosowanie w produktach kosmetycznych, odświeżaczach powietrza, substancja aromatyzująca w produktach spożywczych, napojach i papierosach. Stosowany jest także w aromaterapii, naturalnych remediach i świecach zapachowych, ponadto używany jest jako środek roztoczobójczy oraz feromon dla niektórych owadów. Farnezol w kosmetykach: W przemyśle perfumeryjnym farnezol stosowany jest jako stabilizator zapachu oraz w celu podkreślenia słodkich i kwiatowych zapachów. Ze względu na właściwości hamujące rozwój bakterii ma zastosowanie w produktach kosmetycznych (dezodoranty), mydłach oraz innych kosmetykach. Farnezol jest składnikiem szeregu olejków eterycznych wykorzystywanych w produkcji "naturalnych" kosmetyków, między innymi olejku z palczatki szczetnej (trawy cytronelowej), piżmianu właściwego (ketmii piżmowej), palczatki cytrynowej, tuberozy wonnej, róży hybrydowej (ogrodowej), pomarańczy gorzkiej, sandałowca australijskiego, sandałowca białego, cyklamenu perskiego i woniawca balsamowego. Według obowiązującej nomenklatury INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) w opisach składu kosmetyków farnezol kryje się pod nazwami:
Farnezol w produktach chemii domowej: Farnezol wykorzystywany jest m.in. w odświeżaczach powietrza. Farnezol w produktach leczniczych: Farnezol jest składnikiem kompozycji zapachowej w żelu Diclofenac diethylamine Teva.[7] Farnezol w produktach spożywczych: Farnezol jest naturalnym składnikiem owoców (m.in. śliwek, brzoskwiń, moreli, jagód i malin), warzyw (m.in. pomidorów i kukurydzy) oraz ziół (m.in. trawy cytrynowej i rumianku) [2,3]. Farnezol jest ponadto stosowany jako substancja smakowa w produktach spożywczych oraz napojach. Synonimy oraz nazwy w innych językach: Farnezol; Farnesol; 3,7,11-trimethyl-2,6,10-dodecatrien-1-ol. Substancja testowa: Farnezol 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. F-004) Częstość alergii na farnezol: 0,9% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1] Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza. |
|
Śledź nas na Facebooku: |
Jak do nas dojechać: |
Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
|
|
| |