spis treści serwisu strona startowa Kontakt

fentichlor

Fentichlor to środek grzybobójczy i bakteriobójczy, stosowany w kosmetykach, lekach (maści, kremy)oraz w produkcji żywic termoplastycznych.

Fentichlor w kosmetykach

Ze względu na właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, fentichlor może być dodawany jako konserwant do środków do pielęgnacji włosów oraz preparatów fryzjerskich. Jak składnik aktywny może także występować w mydłach odkażających (antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych).

INCI*: 2,2'-THIOBIS(4-CHLOROPHENOL).
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Fenticlor; Fentichlor, Bis[2-hydroxy-5-chlorophenyl] sulfide; D 25-Antimykotikum; Fenticlor; Novex; S7; Thiobis-chlorophenol; 2,2'-Thiobis[4-chlorophenol]; CR 305; D 25; 2,2'-dihydroxy-5,5'-dichlorodiphenyl sulfide; Antimykotikum; Di(5-chloro-2-hydroxyphenyl) sulfide; Dichloro-2,2'-dihydroxydiphenyl sulfide; Dihydroxy-5,5'-dichlorodiphenyl sulfide; Dihydroxy-5,5'-dichlorophenyl sulfide; Fenticlor, novex; Fenticlorum; Meflorin; OKSID; Ovitrol; Thiobis(4-chlorophenol); CAS# 97-24-5; EC# 202-568-7.

Substancja testowa: Siarczan hydroksyetylo-p-fenylenodiaminy 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. H-033)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: u osób z fotoalergią na fentichlor częściej występuje fotoalergia na bitionol i heksachlorofen. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 3 March 2022, updated: 5 March 2022.

sprawdz

 

polecamy