spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Glukozyd cetearylowy

Glukozyd cetearylowy, czyli poliglukozyd alkoholu cetylostearylowego to substancja powierzchniowo czynna stosowana jako detergent i emulgator.

Glukozyd cetearylowy w kosmetykach

Glukozyd cetearylowy jest składnikiem środków pielęgnacyjnych dla dzieci, produktów do kąpieli, środków myjących, środków do pielęgnacji skóry, kosmetyków kolorowych do oczu, a także środków do pielęgnacji włosów oraz farb do włosów. Glukozyd cetearylowy jest także emulgatorem w mleczkach i kremach wolnych od PEG (glikoli polietylenowych).

INCI*: CETEARYL GLUCOSIDE.
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Glukozyd cetearylowy; Poliglukozyd Alkoholu Cetylostearylowego; Cetearyl Glucoside; D-Glucopyranose C16-18 alkyl glycosides; CAS# 246159-33-1.

Substancja testowa: Glukozyd cetearylowy 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. C-056)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: alkohol cetearylowy Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 3 April 2022, updated: 4 April 2022.

sprawdz

 

polecamy