spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Hafn

Hafn jest srebrzystobiałym metalem przewodzącym prąd z grupy metali przejściowych. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i twardością. Wykazuje właściwości paramagnetyczne. Hafn występuje w przyrodzie zawsze wspólnie z bardzo podobnym do niego pod względem chemicznym cyrkonem. Jego najważniejszym minerałem jest alwit. Zastosowanie hafnu w technologii jest stosunkowo ograniczone, ze względu na jego małą dostępność, oraz fakt, że dostępne są tańsze metale o podobnych właściwościach (np. cyrkon). Hafn jest wykorzystywany procesorach komputerowych o dużej wydajności. Stosuje się go również w elektrodach wykorzystywanych w cięciu plazmowym. Węglik hafnu (HfC) ma bardzo wysoką temperaturę topnienia, co wykorzystuje się w metalurgii i technologii wysokich temperatur.

Znaczenie w medycynie: Hafn dodany w niewielkich ilościach do stopów innych metali zwiększa ich odporność na korozję. Z tego powodu niekiedy stosowany jest w endoprotezach i implantach.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Hafnium, Hf.

Substancja testowa:

  • Siarczan hafnu 1% waz. (nr kat. Kr-08)
  • Siarczan hafnu 2% waz. (nr kat. Kr-09)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy