spis treści serwisu strona startowa Kontakt

2-hydroksypropylometakrylan

2-hydroksypropylometakrylan (wzór chemiczny C7H12O3) to monomer metakrylowy stosowany w światłoutwardzalnych materiałach dentystycznych i wypełniaczach (plombach), żywicach światłoutwardzalnych, tuszach i farbach itp.

Występowanie w kosmetykach: 2-hydroksypropylometakrylan jest dodawany do odżywek do paznokci w celu wzmocnienia i ochrony płytki paznokciowej.

INCI*: HYDROXYPROPYL METHACRYLATE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Hydroksypropylometakrylan; HPMA; Metakrylan 2-hydroksypropylu; 2-hydroksypropylometakrylan; betahydroksypropylometakrylan; 2-Hydroxypropyl methacrylate; Hydroxypropyl methacrylate; 2-Hydroxypropylmethacrylat; 1,2-Propanediol monomethacrylate; 2-Propenoic acid, 2-methyl-, 2-hydroxypropyl ester; 2-hydroxypropyl 2-methylprop-2-enoate; 2-Hydroxypropyl methacrylate; 2-Propenoic acid, 2-methyl-, monoester with 1,2-propanediol; Méthacrylate de 2-hydroxypropyle; Methacrylic acid, 2-hydroxypropyl ester; β-Hydroxypropyl methacrylate; 1,2-Propanediol, 1-methacrylate; CAS# 27813-02-1; EC# 248-666-3.

Częstość uczulenia: od 2,7% (kobiety bez regularnego kontaktu z akrylanami) do 34,7% kobiet narażonych zawodowo na akrylany i noszących paznokcie akrylowe.

Uwaga: Pacjenci uczuleni na hydroksypropylometakrylan są obciążeniu dużym ryzykiem uczulenia na inne akrylany i metakrylany (reakcje krzyżowe), dlatego należy wykonać u nich testy z pełną serią metakrylanów i akrylanów.

Substancja testowa: 2-hydroksypropylometakrylan 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. H-018)

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy