spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Itr

Itr jest srebrzystoszarym, stosunkowo stabilnym na powietrzu metalem. Na jego powierzchni tworzy się trwała warstwa tlenków (pasywacja). Jest rzadkim pierwiastkiem, zaliczanym do grupy metali przejściowych. W skorupie ziemskiej występuje m.in. w postaci minerału ksenotymu. Stosowany jest jako dodatek do luminoforów w kineskopach. Niektóre stopy itru mają własności nadprzewodnikowe. Itr jest stosowany jako katalizator przy polimeryzacji etylenu. Tlenek itru stosowany jest w jubilerstwie do stabilizacji cyrkonii. Cyrkonie stabilizowane itrem mają też zastosowanie w innowacyjnych bateriach (stałe elektrolity) oraz czujnikach w układach wydechowych samochodów. Itr stosowany jest w produkcji odmian syntetycznego granatu technicznego (filtry mikrofalowe, elementy magnetyczne, technologia LED itd.).

Znaczenie w medycynie: Itr dodawany jest do stopów, z których wytwarzane są niektóre endoprotezy ortopedyczne oraz implanty dentystyczne, a także precyzyjne narzędzia do mikrochirurgii. Radioaktywny izotop 90Y stosowany jest w leczeniu chorób nowotworowych (białaczki, nowotwory wątroby, kości i inne). Lampy ze stopu itru z wolframem są stosowane w rentgenografii.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Yttrium, Ytterbite.

Substancja testowa: Chlorek itru 2% waz. (nr kat. Kr-02)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy