spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Laurylosiarczan sodu

Laurylosiarczan sodu (SLS, synonim: dodecylosiarczan sodu, SDS) to anionowa substancja powierzchniowo czynna (surfaktant) pochodzenia naturalnego o wzorze chemicznym NaC12H25SO4. SLS jest głównie wykorzystywany jako składnik środków czyszczących, piorących, środków do usuwania plam olejów i smarów. Laurylosiarczan sodu w wysokich stężeniach można znaleźć w środkach do mycia silników, szamponach samochodowych, preparatach do mycia podłóg.

Laurylosiarczan sodu w kosmetykach

Ze względu na niski koszt produkcji, silne właściwości spieniające i zagęszczające, laurylosiarczan sodu jest chętnie dodawany do różnorodnych środków myjących, piorących oraz kosmetyków. Niskie stężenia SLS można znaleźć w pastach do zębów, szamponach, kremach do golenia. Zdolność SLS do tworzenia stabilnej piany powoduje, że jest on chętnie dodawany do pieniących płynów do kąpieli.

INCI*: SODIUM LAURYL SULFATE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Laurylosiarczan sodu; Sodium lauryl sulfate; SLS; dodecylosiarczan sodu; Sodium dodecyl sulfate; SDS; Sodium laurilsulfate; natrii laurilsulfas; CAS# 151-21-3; EC# 205-788-1.

Zastosowanie laurylosiarczanu sodu (SLS) w testach płatkowych

Laurylosiarczan sodu jest substancją drażniącą (zależnie od stężenia i czasu ekspozycji), natomiast nie wykazuje potencjału uczulającego. Do Polskiej Serii Rozszerzonej SLS został dodany jako pomoc dla wykonującego lekarza w odczycie i interpretacji testów. Wykazano, że osoby z dodatnią reakcją na SLS 0,25% mają większą skłonność do reakcji z podrażnienia, a zatem większe jest u nich ryzyko reakcji fałszywie dodatnich w testach z innymi substancjami.[1] Dlatego stwierdzenie u danej osoby reakcji na SLS sugeruje, że odczyny wątpliwe (rumień bez wyraźnego nacieku i grudek) na inne testowane hapteny mogą być również efektem podrażnienia.

Należy pamiętać, że odczyn na SLS ma znaczenie w interpretacji odczynów wątpliwych. W każdym przypadku interpretację należy oprzeć w pierwszym rzędzie na morfologii odczynu oraz jego dynamice w czasie tygodniowej obserwacji testowanego pacjenta.

Częstość odczynów podrażnieniowych na SLS

  • 22,5% pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (48 h SLS 0,25%)[3]
  • 24,8% pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (48 h SLS 0,25%)[1]
  • 35,4% pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (48 h SLS 0,5%)[3]
  • 38,1% pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (48 h SLS 0,5%)[1]
  • 41,8% pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (48 h SLS 0,5%)[2]

Substancja testowa: Laurylosiarczan sodu 0,25% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. S-018)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 4 August 2019.

sprawdz

 

polecamy