spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu (HICC)

Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu (synonimy: karboksyaldehyd hydroksyizoheksylocykloheksenu, hydroksyizoheksylo 3-cyklohekseno-2,4-dimetylo-1-karboksyaldehyd, HICC, Lyral™) to organiczny związek chemiczny o wzorze C13H22O2. Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu dodawany jest jako składnik zapachowy do płynów zmiękczających do tkanin, płynów do zmywania powierzchni, wybielaczy na bazie tetraacetyloetylenodiaminy (TAED) i nadboranu sodu.

Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylocykloheksenu (HICC) w kosmetykach

Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu cechuje się łagodnym liliowym, cyklamenowym zapachem, dlatego dodawany jest jako substancja perfumująca do szamponów, mydeł, antyperspirantów, dezodorantów w sztyfcie, lotionów alkoholowych oraz innych kosmetyków.

INCI*: HYDROXYISOHEXYL 3-CYCLOHEXENE CARBOXALDEHYDE.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Wycofywanie karboksyaldehydu hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu (HICC) z kosmetyków: W związku z ujawnionym wysokim potencjałem uczulającym HICC, w 2015 roku ciało doradcze Komisji Europejskiej zaleciło wprowadzenie tej substancji na listę składników zakazanych w kosmetykach. W odpowiedzi na tę sugestię międzynarodowa organizacja producentów substancji zapachowych (IFRA - International Fragrance Association) zapowiedziała, że producenci kosmetyków dobrowolnie zaprzestaną stosować karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu w kosmetykach. Jednak w grudniu 2017 autor niniejszego opracowania znalazł produkty zawierające HICC wśród kosmetyków hotelowych, co pokazuje, że producenci kosmetyków nie dotrzymali słowa i nadal istnieje ryzyko narażenia na tę substancję zapachową. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, od 23 sierpnia 2019 będzie obowiązywał zakaz wprowadzania na rynek europejski, a od 23 sierpnia 2021 całkowity zakaz sprzedaży produktów kosmetycznych zawierających karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu (HICC). Zatem do 2021 roku istnieje możliwość nabycia w Polsce i innych krajach europejskich kosmetyków zawierających HICC. Jednak po 2021 roku nadal będzie możliwość narażenia na karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu z produktów chemii gospodarczej, które nie podlegają regulacjom dotyczącym kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylocykloheksenu;Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu; hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenokarboksyaldehyd; HICC; Lyral™; Kovanol™; Landolal™; Mugonal™; 1-karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenowy; hydroksyizoheksylo 3-cyklohekseno-2,4-dimetylo-1-karboksyaldehyd; 3-cyclohexene-1-carboxaldehyde; 4-(4-hydroxy-4-methyl pentyl); hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde; 4-(4-Hydroxy-4-methylpentyl)cyclohex-3-enecarbaldehyde; 4-(4-Hydroxy-4-methylpentyl)-3-cyclohexene-1-carboxaldehyde; 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)cyclohex-3-ene-1-carbaldehyde; 4-(4-hydroxy-4-methylpentyl)-3-cyclohexene-1-carboxaldehyde; hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde; CAS# 31906-04-4; CAS# 51414-25-6; EC# 250-863-4; EC# 257-187-9.

Częstość uczulenia: 0,5-2,7% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Substancja testowa: Karboksyaldehyd hydroksyizoheksylo-3-cykloheksenu (HICC) 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. L-003)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy