spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Majantol

Majantol (synonim: trimetylobenzenopropanol) jest syntetyczną substancją o zapachu intensywnie kwiatowym z nutą owocową i ambry, szczególnie wyczuwalna jest nuta konwalii, jaśminu i kwiatu pomarańczy.

Występowanie majantolu w kosmetykach: Majantol sklasyfikowany jest jako składnik perfumujący i maskujący kosmetyków. Jest szeroko stosowany w perfumach, kosmetykach, środkach higieny osobistej oraz środkach czystości (mydła, środki myjące i piorące, płyny do płukania tkanin oraz chusteczki nawilżane), a także odświeżaczach powietrza.

Majantol na wykazie składników kosmetyków występuje pod nazwą INCI*: TRIMETHYLBENZENEPROPANOL. Unikanie majantolu jest trudne, ponieważ nie jest on wymieniony na liście substancji zapachowych, których obecność należy obowiązkowo wykazywać na liście składników kosmetyku. Dlatego majantol z reguły pozostaje ukryty wśród innych składników określanych zbiorczymi kryptonimami "Parfum" / "Fragrance" / "Aroma", które oznaczają obecność kompozycji zapachowych o nieujawnionym składzie.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Majanthole, 2,2-Dimethyl-3-(3-methylphenyl)-propanol, Benzenepropanol, Germa-majantol, Germa-majantole, Majantol, Sila-majantol, Sila-majantole; TRIMETHYLBENZENEPROPANOL; 3-(2,2-Dimethyl-3-hydroxypropyl)toluene; 2.2-Dimethyl-3-(3-tolyl)propan-1-ol; Majantol (trimethylbenzene propanol); [CAS No. 103694-68-4].

Substancja testowa: Majantol 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. M-033)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy