spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Molibden

Molibden to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych. W śladowych ilościach występuje w roślinach i organizmach zwierzęcych, dla niektórych zwierząt jego nadmiar może być toksyczny. Metal ten cechuje się najwyższą ze wszystkich pierwiastków temperaturą topnienia oraz bardzo niską kurczliwością i rozszerzalnością termiczną, dlatego molibden jest dodawany do stali wytrzymałych na wysokie temperatury oraz wykorzystywany w produkcji części lotniczych, styków elektrycznych, silników przemysłowych i włókien wzmacniających. Molibden dodawany jest do stali dentystycznej w związku z jego wysoką odpornością na korozję oraz spawalność. Stale wysokowytrzymałe zawierają od 0,25 do 8% molibdenu.

Molibdenian amonu czterowodny jest bezwonnym, krystalicznym związkiem chemicznym o barwach od białej do żółto-zielonej. Jako odczynnik analityczny używany jest do wykrywania fosforanów, krzemianów, arsenianów oraz metali w barwnikach.Stosowany w łączeniu metali i w procesie galwanizacji, rafinacji metalicznego molibdenu oraz produkcji ceramiki. Molibdenian amonu oraz molibdenian sodu stosowane są jako nawozy.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Molybdenum, Mo, Wulfenite (PbMoO4), Powellite (CaMoO4), Molybdenite (MoS2), Ammonium heptamolybdate Hetrahydrate., Ammonium para-molybdate tetrahydrate, Ammonium molybdate(VI) tetrahydrate, Molybdic Acid Hexammonium Salt Tetrahydrate, Sodium molybdenate.

Substancje testowe:

  • Molibden 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. M-030)
  • Chlorek molibdenu 0,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. M-038)
  • Molibdenian amonu czterowodny (VI) 1% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-035)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy