spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Oktokrylen

Oktokrylen (2-etylohksylu 2-cyjano-3,3-difenyloakrylan) to związek organiczny o wzorze chemicznym C24H27NO2 dodawany do kosmetyków, w szczególności do tzw. filtrów słonecznych.

Oktokrylen w kosmetykach

Oktokrylen to tzw. filtr słoneczny, czyli substancja promieniochronna absorbująca promieniowanie ultrafioletowe z zakresu UVB (długość fali 280 do 320 nm). Oktokrylen mogą zawierać kremy, balsamy, pomadki do ust, olejki do opalania itd. Należy pamiętać, że oktokrylen może być dodawany do produktów kosmetycznych nie tylko w celu ochrony przed słońcem skóry konsumenta, ale także dla ochrony składników samego kosmetyku przed degradacją pod wpływem światła. Oktokrylen znajduje się na liście substancji promieniochronnych dopuszczonych z ograniczeniami do stosowania w produktach kosmetycznych, jego maksymalnego dopuszczalne stężenie w kosmetyku wynosi 10%.

INCI*: OCTOCRYLENE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Objawy alergii na oktokrylen: Oktokrylen może powodować fotoalergiczny wyprysk kontaktowy, a także "klasyczną" (t.j. niezależną od promieniowania) alergię kontaktową.

Synonimy oraz nazwy w innych językach:

  • octocrylene
  • ester 2-etyloheksylowy kwasu 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowego
  • 2-ethylhexyl 2-cyano-3,3-diphenyl-2-propenoate
  • 2-etylohksylu 2-cyjano-3,3-difenyloakrylan
  • Uvinul® N 539 T
  • Eusolex® OCR

Częstość uczulenia: W badaniach własnych 36 pacjentów skierowanych do diagnostyki fotoalergii stwierdzono 1 przypadek "klasycznego" (niezależnego od promieniowania) uczulenia na oktokrylen.[1]

Substancja testowa: Oktokrylen 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. O-009).

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy