spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Oktyloizotiazolinon (OIT)

Oktyloizotiazolinon (n-oktyloizotiazolinon, OIT) to pierścieniowy związek organiczny o wzorze chemicznym C11H19NOS. Ze względu na działanie grzybobójcze, oktyloizotiazolinon stosowany jest jako konserwant powłok warstwowych, środek ochrony drewna, farb zewnętrznych oraz do malowania wnętrz, a także jako konserwant chłodziw i płynów obróbkowych. Stosowany jest w przemysłowym garbowaniu skóry. Dodawany jest do niektórych barwników do tkanin oraz wyrobów tekstylnych.

Występowanie w kosmetykach: Oktyloizotiazolinon rzadko występuje w kosmetykach aktualnie dostępnych na rynku, jednak takie zastosowanie jest prawnie dopuszczalne. Dlatego pacjenci uczuleni na oktyloizotiazolinon powinni zawsze sprawdzać pod tym kątem skład używanych kosmetyków.

INCI*: OCTYLISOTHIAZOLINONE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Objawy alergii na oktyloizotiazolinon

Alergia kontaktowa na oktyloizotiazolinon najczęściej objawia się w postaci alergicznego wyprysku kontaktowego. Wśród mniej typowych przypadków opisano wyprysk podudzi spowodowany alergią na oktyloizotiazolinon w pończochach kompresyjnych.[5] W przypadku mebli wyściełanych skórą garbowaną lub czyszczoną z użyciem oktyloizotiazolinonu może dojść do wyprysku kontaktowego okolic ciała stykających się z obiciem[3,4]. Opisano ponadto przypadek powietrznopochodnego alergicznego wyprysku kontaktowego na oktyloizotiazolinon u osoby pracujacej w laboratorium, w którym podłogi i powierzchnie blatów czyszczono środkiem myjącym zawierającym oktyloizotiazolinon.[2]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Oktyloizotiazolinon; OIT; Octylisothiazolinon; 2-Octyl-3(2H)-isothiazolinone; 2-Octyl-4-isothiazolin-3-one; 2-Octyl-3(2H)-isothiazolone; Octhilinone; RH-893; Kathon 893; Skane M8; Kathon 4200; Kathon LM; Kathon LP; Kathon SP 70; Micro-Chek Skane; Microbicide M-8; Octhilinone; Pancil; Pancil-T; Vinylzene IT 3000DIDP; CAS# 26530-20-1; EC# 247-761-7.

Częstość uczulenia na oktyloizotiazolinon

  • 0,6% brytyjskich pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (OIT 0,1% waz.)[7]
  • 1,0% niemieckich pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (OIT 0,025% waz.)[6]
  • 3,1% duńskich pacjentów zakwalifikowanych do testów płatkowych (OIT 0,1% waz.)[1]

Substancja testowa:

  • Oktyloizotiazolinon 0,1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. O-004)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 4 August 2019.

sprawdz

 

polecamy