spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Ołów

Ołów jest miękkim metalem barwy niebieskawoszarej, który wystawiony na działanie powietrza atmosferycznego szybko pokrywa się warstwą wodorotlenków i węglanów. Ołów znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi w produkcji płyt akumulatorów i baterii, przewodów elektrycznych, kabli, rur, spoiw lutowniczych, czcionek drukarskich. Ołowiem wykłada się instalacje do produkcji kwasu siarkowego. Ekrany i osłony ołowiane stosuje się w ochronie przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma. Mosiądz ołowiowy (stop miedzi, cynku i ołowiu) jeszcze do niedawna był używany do produkcji rur wodociągowych. Tetraetyloołów (czteroetylek ołowiu) był w XX wieku powszechnie stosowany jako środek podnoszący liczbę oktanową benzyn silnikowych, przyczyniając się do skażenia środowiska tlenkami ołowiu. Ołów stosuje się przy wyrobie szkła ołowiowego (tzw. szkło kryształowe).

Octan ołowiu jest białą krystaliczną substancją o słodkawym smaku. Substancja ta używana jest jako odczynnik przy produkcji innych związków ołowiu, oraz jako utrwalacz w barwnikach. W mniejszych stężeniach jest podstawowym aktywnym składnikiem farb do włosów. Octan ołowiu jest również stosowany jako zaprawa w barwieniu i drukowaniu tekstyliów, oraz jako czynnik przyspieszający schnięcie farb i lakierów.

Chlorek ołowiu jest stosowany w produkcji szkła ozdobnego oraz szkła przepuszczalnego dla podczerwieni. Jako pigmenty do farb stosowany jest biały hydroksowęglan ołowiu (biel ołowiana, biel ołowiowa, biel wenecka) oraz czerwony tetratlenek triołowiu (minia ołowiowa).

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Acetic acid, lead(+2)salt trihydrate, Lead acetate (II), trihydrate, Acetic acid, lead salt trihydrate, Lead diacetate trihydrate, Bis(acetato)trihydroxytrilead, Lead (II) acetate, trihydrate, Lead acetate trihydrate, Salt of Saturn, PbCl2—Pb(OH)2, Lead dichloride, Lead chloride, Lead (II) chloride, Minium, Venetian Ceruse, flake white, silver white, slate white, Berlin white, Cremnitz / Kremnitz white, Crems / Krems white, Nottingham white, Vienna white.

Substancja testowa:

  • Octan ołowiu trójwodny (II) 0,5% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. L-007)
  • Chlorek ołowiu (II) 0,2% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. L-008)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy