spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Platyna

Platyna to srebrzystobiały metal szlachetny o silnym połysku, kowalny i ciągliwy. Platyna jest metalem rzadkim. Stosowana jest w jubilerstwie jako materiał do produkcji biżuterii. Wysoka temperatura topnienia i wyjątkowa odporność na działanie czynników chemicznych spowodowały jej szerokie stosowanie w urządzeniach metalurgicznych i technologii wysokich temperatur oraz w aparaturze przemysłu chemicznego. Platyna oraz metale z grupy platynowców są wykorzystywane jako elementy w katalizatorach samochodowych.

Heksachloroplatynian amonu stosowany jest w wytwarzaniu powłok platynowych. Czterochlorek amonowy platyny używany jest w fotografii.

Znaczenie w medycynie: Długotrwałe narażenie na związki platyny może prowadzić do rozwoju alergii dróg oddechowych oraz skóry. Cisplatyna i karboplatyna są wykorzystywane w chemioterapii nowotworów. Platyna jest stosowana jako katalizator w produkcji silikonu oraz składnik stopów, z których wykonuje się implanty piersi, endoprotezy stawów, sztuczne krążki międzykręgowe, porty naczyniowe itd.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Ammonium chloroplatinate, Platinic ammonium chloride, Ammonium hexachloroplatinate, Ammonium Chloroplatinite, Diammonium Tetrachloroplatinate (2-), Ammonium Platinochloride, Platinous Ammonium Chloride, Ammonium Platinous chloride, Platinate(2-), Tetrachloro-, Diammonium, (SP-4-1), Bis(ammonium) tetrachloroplatinate(2-), Tetramine Platinum(II)Chloride.

Substancja testowa:

  • Heksachloroplatynian amonu (IV) 0,1% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-010)
  • Czterochlorek amonowy platyny (II) 0,25% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-013)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy