spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Propolis (Kit pszczeli)

Propolis (synonim: kit pszczeli) to żywiczna substancja zbierana przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych roślin. Zawiera aglikony flawonoidowe, spośród których najczęściej uczula 1,1-dimetyloalliloester kwasu kawowego (LB-1), czyli 1,1-dimetyloalliloester kwasu kofeinowego. Propolis jest wykorzystywany w "biokosmetykach", a także w lekach i gumach do żucia. Używany także jako składnik pokostów i wosków do pielęgnacji skrzypiec. Może powodować wyprysk powietrznopochodny.

Propolis w kosmetykach

Propolis jest wykorzystywany w kremach do twarzy, maściach, balsamach, pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej. Pochodnym propolisu przypisuje się szereg funkcji, między innymi przeciwłojotokową, nawilżającą, kondycjonującą i wygładzającą skórę, a ponadto antymikrobową oraz antyoksydacyjną.

Na poniższej liście podano nazwy propolisu oraz jego pochodnych stosowanych w produkcji kosmetyków zgodnie z nomenklaturą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków). Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

  • PROPOLIS CERA
  • PROPOLIS EXTRACT
  • PROPOLIS WAX
  • SACCHAROMYCES/PROPOLIS FERMENT EXTRACT

Propolis w lekach i suplementach diety

Następujące leki i suplementy diety dostępne w Polsce zawierają propolis:

  • aerozole: Angibon™, Athomer Propolis™
  • tabletki: Echinacea Propolis Cynk & Ester C™, Ozone Spirulina Plus Propolis™, Propolis (Naturell)™, Propolis Plus™, Propollen tabletki pyłkowo - propolisowe™
  • tabletki i pastylki do ssania: Angiseptin™, Ansepin™, Ozone Trachisept propolis i miód™, Pastylki propolisowe, Propolis i Miód™, Propodez™, Propolea™, Propoliski Plus™, Propolki z witaminą C™
  • globulki dopochwowe: Apivaginum™, Propolis czopki dopochwowe™
  • czopki doodbytnicze: Apirectum™, Propolis™

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Propolis; Kit pszczeli; Propolis cera; Propolis extract; Propolis wax; Saccharomyces/Propolis ferment extract; CAS# 85665-41-4; CAS# 9009-62-5; EC# 288-130-6.

Objawy alergii na propolis

Najczęstszym objawem alergii na propolis (kit pszczeli) jest wyprysk kontaktowy, może także powstawać wyprysk powietrznopochodny.

Częstość uczulenia: 4,6-16,5% polskich chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: u osób uczulonych na propolis może współwystępować krzyżowa alergia na balsam peruwiański (Myroxylon pereirae), kalafonię, substancje wchodzące w skład mieszanki zapachowej I oraz mieszanki zapachowej II, mieszankę roślin złożonych.[1-3] Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Substancja testowa: Propolis 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-022)

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 19 December 2021.

sprawdz

 

polecamy