spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Tiuram (disulfid tetrametylotiuramu, Przyspieszacz TMTD)

Tiuram (synonimy: disulfid tetrametylotiuramu, disiarczek tetrametylotiuramu, dwusiarczek tetrametylotiuramu, przyspieszacz TMTD) to związek chemiczny z grupy ditiokarbaminianów o wzorze C6H12N2S4 szeroko stosowany w przemyśle jako akcelerator i wulkanizator w niskotemperaturowym utwardzaniu gumy, samodzielnie jako aktywator innych przyspieszaczy wulkanizacji, głównie tiazoli. Tiuram wykazuje także działanie roztoczobójcze i był stosowany w leczeniu świerzbu.

Tiuram w rolnictwie: Ze względu na silne właściwości grzybobójcze (fungicyd siarkowy) oraz bakteriobójcze tiuram (disulfid tetrametylotiuramu) stosowany jest w rolnictwie jako środek ochrony roślin, m. in. w ochronie upraw jabłek, brzoskwiń, malin i truskawek. Używany w konserwacji owoców, grzybów i orzechów, a także jako insektycyd, środek do odkażania i ochrony nasion przed pleśnią oraz w preparatach do odstraszania gryzoni.

Środki ochrony roślin zawierające tiuram:

  • Aplosar 80 WG
  • Sadoplon 75 WP
  • Thiram Granulfo 80 WG
  • Zaprawa nasienna T 75 DS/WS

Tiuram w kosmetykach: Tiuram ma właściwości antymikrobowe, dlatego stosowany był jako składnik mydeł antybakteryjnych i innych kosmetyków. Wykazuje także właściwości promieniochronne. Od 1979 roku nie jest stosowany w kosmetykach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.

INCI*: THIRAM
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Tiuram; Przyspieszacz TMTD; disulfid tetrametylotiuramu; dimethylcarbamothioylsulfanyl N,N-dimethylcarbamodithioate; bis(dimethylthiocarbamoyl) disulfide; dwusiarczek tetrametylotiuramu; Thiram; TMTD; CAS# 137-26-8; EC# 205-286-2

Substancja testowa: Tiuram 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. T-005)

Tiuram (disulfid tetrametylotiuramu) jest składnikiem mieszanki tiuramów testowanej rutynowo w ramach Polskiej Serii Podstawowej oraz serii KRAK.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy