spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Wanad

Wanad to miękki i plastyczny metal naturalnie występujący w minerałach. Wykorzystywany jest w produkcji stopów metali, około 80% produkcji wanadu przeznaczane jest do produkcji stopów z żelazem i dodatków do stali. Narzędzia wykonane z tych stopów są bardzo trwałe i odporne na korozję. Wanad jest stosowany jako katalizator w syntezie polipropylenu oraz innych organicznych i nieorganicznych związkach chemicznych. Związki wanadu stosowane są jako barwniki, odczynniki fotograficzne, dodatki do materiałów ceramicznych oraz szkła do zastosowań specjalnych. Stopy wanadu, aluminium i tytanu stosowane są w konstrukcji silników odrzutowych i samolotów. W przemyśle motoryzacyjnym ze stopów stali z domieszką wanadu wykonuje się osie, wały korbowe, skrzynie biegów itp. Folia wanadowa jest używana do łączenia tytanu ze stalą.

Znaczenie wanadu w medycynie: Stal wanadowa stosowana jest w produkcji narzędzi i instrumentów chirurgicznych. Występuje w stali dentystycznej oraz endoprotezach ortopedycznych. Endoprotezy produkowane przez firmę Johnson & Johnson zwykle wykonane są ze stopów zawierających aluminium, wanad i tytan [1]. Uważa się, że wanad jest mikroelementem niezbędnym w metabolizmie ssaków, jednak zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest w pełni pokrywane z pożywienia. Aktualnie nie ma dowodów na korzyści z przyjmowania suplementów diety, takich jak siarczan wanadu czy wanad koloidalny [1].

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Vanadinite, Vanadium pentoxide, Vanadium chloride, Vanadium trichloride, VCl3.

Substancja testowa:

  • Wanad 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. V-002)
  • Chlorek wanadu (III) 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. V-003)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy