spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Wolfram

Wolfram to metal o szerokim wachlarzu zastosowań. Najczęściej występuje pod postacią spiekanego węglika wolframu, który jako materiał o wysokiej odporności na na zużycie stosowany jest w hutnictwie, górnictwie, przemyśle budowlanym i naftowym. Ze stopów wolframu można wykonać bardzo cienki drut o wysokiej temperaturze topnienia, z którego wykonuje się elektrody lamp elektronowych i rentgenowskich, włókna żarowe itp.

Zastosowania w medycynie: Wolfram wykorzystuje się w produkcji wszczepianych elektrod, endoprotez ortopedycznych (sztuczne stawy) i implantów dentystycznych, a także w produkcji klamer i klipsów do leczenia tętniaków naczyń mózgowych.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Tungsten, Heavy Stone, Lapis ponderosus, Scheelite, Tungstun.

Substancja testowa: Wolfram 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. T-043)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy