spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Czy można wykonywać testy płatkowe ("naskórkowe") u dzieci?

Testy płatkowe (popularne choć błędne określenia: naskórkowe, kontaktowe) u dzieci są bezpieczne i wykonuje się je rutynowo.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi "Standardami w Alergologii III" Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (Termedia 2019): "Nie ma limitu wiekowego na wykonywanie testów płatkowych, u najmniejszych dzieci utrudnieniem może być ograniczona powierzchnia skóry oraz potrzeba współpracy pacjenta i rodziców w tygodniowym okresie wykonywania testów. U dzieci testy płatkowe wykonuje się z tych samych wskazań, co u dorosłych" (str. 30).

Z kolei w "Alergologii Szczeklika" (Alergologia: Podręcznik Specjalistyczny, Medycyna Praktyczna 2024) wskazania do testów płatkowych są opisane następująco: "Testy płatkowe należy wykonać u każdego pacjenta z przewlekłym lub nawracającym wypryskiem niezależnie od domniemanej etiologii oraz wieku pacjenta (nie ma ograniczeń wiekowych, przeszkodą może być mała powierzchnia skóry dziecka dostępna dla testów lub współpraca jego opiekunów). Wynika to z faktu, że obraz kliniczny zapalnych chorób skóry z kręgu wyprysku jest z reguły niecharakterystyczny, a ponadto choroby te mogą współwystępować. Ze względu na możliwość wtórnej alergizacji na stosowane leki miejscowe lub środki pielęgnacyjne, testy płatkowe należy wykonywać także w przypadku potwierdzonego rozpoznania innej zapalnej choroby skóry, jeśli standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Wskazaniem do testów płatkowych są ponadto osutki skóry i błon śluzowych (w tym polekowe), w których podejrzewa się udział reakcji nadwrażliwości opóźnionej. U dzieci oraz osób w podeszłym wieku testy płatkowe wykonuje się z tych samych wskazań, co u dorosłych. U chorych na AZS wskazania do testów są takie same, jak u pozostałych pacjentów, należy przy tym pamiętać, że stopień nasilenia AZS jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju alergii na leki zewnętrzne oraz środki do pielęgnacji skóry, zatem im cięższy przebieg AZS, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia u takiego chorego alergii kontaktowej" (str. 138).

Testy płatkowe u dzieci

Testy płatkowe, naskórkowe u dziecka

Testy płatkowe, naskórkowe u dziecka

Testy płatkowe, naskórkowe u dziecka

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

 

Czy Twoje testy płatkowe zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki?

 

Uczulacze od A do Z: alergeny i hapteny alfabetycznie

 

Polecamy

 

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

 

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 31 March 2025, updated: 1 April 2025.