spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Aldehyd glutarowy

Aldehyd glutarowy (synonimy: glutaraldehyd, pentan-1,5-dial) jest stosowany jako środek odkażający, konserwant i substancja zapachowa. Stosowany do garbowania skóry, sterylizacji urządzeń medycznych (endoskopy) i dentystycznych, narzędzi fryzjerskich, sterylizacji termometrów, wyrobów z gumy i plastiku, których nie można sterylizować termicznie. Używany do przygotowywania próbek do mikroskopii elektronowej. Utwardzacz żelatyny w obróbce fotograficznej. Składnik niektórych preparatów na nadmierną potliwość, brodawki zwykłe oraz opryszczkę.

Aldehyd glutarowy w kosmetykach

Aldehyd glutarowy może być dodawany jako konserwant do kosmetyków, a jego stężenie w kontakcie ze skórą nie może przekraczać 0,1%. Nie może być stosowany w aerozolach. Produkty muszą być opatrzone ostrzeżeniem "zawiera aldehyd glutarowy".

INCI*: GLUTARAL
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Substancja testowa

Aldehyd glutarowy 0,2% waz., nr kat. G-003A (Chemotechnique Diagnostics)
Substancja testowa zawiera emulgator (seskwioleinian sorbitanu 5%)

Aldehyd glutarowy 0,5% waz., nr kat. G-003B (Chemotechnique Diagnostics)
Substancja testowa zawiera emulgator (seskwioleinian sorbitanu 5%)

Synonimy oraz nazwy w innych językach

Glutaraldehyd; pentan-1,5-dial; Glutaral; CAS# 111-30-8; EC# 203-856-5.

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 28 June 2024.

sprawdz

 

polecamy