spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Dipropionian alklometazonu

Dipropionian alklometazonu (alklometazonu-17,21-dwupropionian) to chlorowany miejscowy kortykosteroid o wzorze chemicznym C28H37ClO7. Dipropionian alklometazonu wykazuje słabe działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwalergiczne. W rzadkich przypadkach alklometazon może powodować reakcje alergiczne, których rozpoznanie może być trudne nawet dla doświadczonego dermatologa i alergologa. Uczulenie na alklometazon może objawiać się wypryskiem kontaktowym (kontaktowym zapaleniem skóry), wypryskiem powiek, zapaleniem spojówek. Dipropionian alklometazonu należy do grupy strukturalnej D1 kortykosteroidów.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Alklometazonu -17,21-dwupropionian; dipropionian alklometazonu; (7a,11b,16a)-7-Chloro-11-hydroxy-16-methyl-17,21-bis(1-oxopropoxy)pregna-1,4-diene-3,20-dione; Alclovate; Alclometasone Dipropionate; Delonal; Vaderm.

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna. Jeżeli jesteś uczulony na dipropionian alklometazonu zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków! Jeżeli podejrzewasz, że lek który przyjmujesz (lub przyjmowałeś w przeszłości) zawiera dipropionian alklometazonu, poinformuj o tym lekarza.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: u osób uczulonych na dipropionian alklometazonu może współwystępować krzyżowa alergia na inne sterydy z grupy strukturalnej D1. Dlatego w przypadku alergii na dipropionian alklometazonu należy unikać stosowania leków z tej grupy, a w razie konieczności ich zastosowania najpierw należy wykonać testy płatkowe w celu wykluczenia alergii. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Reakcje krzyżowe nie występują u każdego uczulonego, jednak ich ryzyko należy zawsze brać pod uwagę.

Zapoznaj się także z omówieniem pt."Alergia na sterydy".

Częstość uczulenia na dipropionian alklometazonu: brak danych.

Substancja testowa: Dipropionian alklometazonu 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-023)

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy