spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Diazolidynylomocznik

Diazolidynylomocznik (diazolidynylan mocznika) to związek konserwujący stosowany w produktach kosmetycznych oraz środkach czystości (detergenty). Jest uwalniaczem formaldehydu.

Diazolidynylomocznik w kosmetykach

Diazolidynylomocznik jest konserwantem dodawanym do licznych produktów kosmetycznych, takich jak kremy, preparaty do demakijażu, szampony i odżywki do włosów, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, chusteczki nawilżane, wilgotny papier toaletowy i inne.

INCI*: DIAZOLIDINYL UREA
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Diazolidynylomocznik; 2,5-Diazolidynylomocznik; Germall II; 2,5-Diazolidinylurea; Diazolidinyl urea; Urea, N-(1,3-bis(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl)-N,N'-bis(hydroxymethyl); 1-[3,4-bis(hydroxymethyl)-2,5-dioxoimidazolidin-4-yl]-1,3-bis(hydroxymethyl)urea; 1-[1,3-bis(hydroxymethyl)-2,5-dioxoimidazolidin-4-yl]-1,3-bis(hydroxymethyl)urea; CAS# 78491-02-8; EC# 278-928-2.

Częstość alergii na diazolidynylomocznik:

  • 0,7% pacjentów niemieckich zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[1]
  • 0,8% pacjentów hiszpańskich zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[2]
  • 2,1% pacjentów północnoamerykańskich zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[3]

Substancja testowa: 2,5-diazolidynylomocznik 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-044A)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: diazolidynylomocznik należy do grupy tzw. uwalniaczy formaldehydu, co oznacza że dodatni odczyn w testach płatkowych może być wynikiem uczulenia na diazolidynylomocznik lub na uwolniony z niego formaldehyd. Dlatego w przypadku stwierdzenia uczulenia na diazolidynylomocznik wskazane jest wykonanie testów płatkowych z formaldehydem oraz innymi dostępnymi uwalniaczami formaldehydu, a także z serią żywic formaldehydowych (dodatki do tkanin, kleje itd.) w celu wykluczenia alergii na inne związki uwalniające formaldehyd. Ze względu na realne ryzyko reakcji fałszywie ujemnych w testach z formaldehydem, ujemny odczyn na formaldehyd nie wyklucza takiej sytuacji. Współwystępowanie reakcji alergicznych na niespokrewnione strukturalnie uwalniacze formaldehydu może sugerować obecność alergii na formaldehyd mimo (fałszywie) ujemnego wyniku testu na tę substancję. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy