spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Etofenamat

Etofenamat to niesterydowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy przeznaczony do leczenia zewnętrznego. Etofenamat jest drugą po ketoprofenie najczęstszą przyczyną reakcji fotoalergicznych, nieco rzadziej wywołuje "klasyczne" (niezależne od światła) reakcje alergiczne.[1]

Występowanie: następujące leki dostępne w Polsce zawierają etofenamat:

  • Difortan żel
  • Etodal żel
  • Traumon aerozol na skórę, żel
  • Rheumon krem

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna. Jeżeli jesteś uczulony na etofenamat zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków! Jeżeli podejrzewasz, że lek który przyjmujesz (lub przyjmowałeś w przeszłości) zawiera etofenamat, poinformuj o tym lekarza.

Częstość uczulenia: Fotoalergię na etofenamat miało 11,1% polskich chorych zakwalifikowanych do fototestów płatkowych w Ambulatorium 'dermatolog.eu' w Krakowie, natomiast "klasyczną" (niezależną od światła) alergię na etofenamat wykryto u 2,8% badanych[1]. W wieloośrodkowych badaniach europejskich fotoalergię na etofenamat wykryto u 5,7% pacjentów badanych za pomocą fototestów płatkowych.[2] W badaniach pacjentów hiszpańskich fotoalergię na etofenamat stwierdzono u 6,0%, a klasyczną alergię u 5,2%.[3]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Activon; Aspitopic; Bayagel; Bayro I.M.; Bayro; Bayrogel; Celanat; Difortan; Doline; Etobay; Etodal; Etofenamat; Etofenamato; Etofenamatum; Etofenol Medichrom; Etoflam; Fenam; Fenogel; Flexium; Flexo Jel; Flexo; Flogojet; Flogol; Flogoprofen; Gemadol; Glasel; Herponil; Irifone; Kovotherm; Melferut; Painex; Reumon; Rheumon; Roiplon; Sporton; Teiria; Traumalix; Traumon; CAS# 30544-47-9.

Substancja testowa: Etofenamat 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. E-025)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: Pacjenci z fotoalergią na etofenamat mogą wykazywać jednoczesne uczulenie na kwas flufenamowy[4] - lek przeciwzapalny aktualnie niedostępny w Polsce. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 4 April 2022, updated: 7 April 2022.

sprawdz

 

polecamy