spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Glukozyd decylowy

Glukozyd decylowy to substancja powierzchniowo czynna (surfaktant) pochodzenia naturalnego o wzorze chemicznym C16H32O6 otrzymywana w reakcji glukozy powstałej w procesie hydrolizy skrobi kukurydzianej z dekanolem - długołańcuchowym alkoholem pozyskiwanym z orzecha kokosowego.

Glukozyd decylowy w kosmetykach

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie i niewielki potencjał drażniący, glukozyd decylowy jest chętnie dodawany do różnorodnych kosmetyków myjących, w tym produktów "naturalnych". Glukozyd decylowy zawierają szampony dla dzieci i dorosłych, emulsje myjące, żele pod prysznic, żele antybakteryjne i emulsje odkażające, mydła w płynie, farby do włosów i produkty do trwałej ondulacji. Glukozyd decylowy jest stosowany jako składnik kondycjonujący w produktach do pielęgnacji skóry i włosów oraz jako emulgator w kremach, balsamach i mleczkach. Glukozyd decylowy i jego pochodne mogą być również składnikami perfum i wód toaletowych oraz dezodorantów, a także kosmetyków promieniochronnych (filtry słoneczne, szczególnie produkty zawierające czynnik promieniochronny Tinosorb M).

INCI*: DECYL GLUCOSIDE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Inne składniki na bazie glukozydu decylowego wg INCI:

  • DISODIUM SULFOSUCCINATE DECYLGLUCOSIDE CROSSPOLYMER (kompleks glukozydu decylowego z 1,3-dichloro-2-propanolem utworzony z udziałem bezwodnika bursztynowego i siarczynu sodu)
  • POLYQUATERNIUM-78 (kompleks glukozydu decylowego z 1,3-dichloro-2-propanolem powstały z udziałem laurylo dimetyloaminy)
  • POLYQUATERNIUM-79 (kompleks glukozydu decylowego z 1,3-dichloro-2-propanolem powstały z udziałem stearylo dimetyloaminy)
  • SODIUM MALEATE DECYLGLUCOSIDE CROSSPOLYMER (usieciowany kompleks glukozydu decylowego z 1,3-dichloro-2-propanolem powstały z udziałem bezwodnika maleinowego)
  • SORBITAN OLEATE DECYLGLUCOSIDE CROSSPOLYMER (usieciowany kompleks glukozydu decylowego z 1,3-dichloro-2-propanolem powstały z udziałem bezwodnika maleinowego)

Częstość uczulenia na glukozyd decylowy

1,7-2,2% pacjentów z wypryskiem zakwalifikowanych do testów płatkowych[1]

Substancja testowa

Glukozyd decylowy 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-065), substancja testowa zawiera emulgator (seskwioleinian sorbitanu 1%)

Synonimy oraz nazwy w innych językach

Glukozyd decylowy; Decyl glucoside; D-Glucoside, Decyl; CAS# 54549-25-6; CAS# 58846-77-8; CAS# 141464-42-8; CAS# 68515-73-1; EC# 259-218-1.

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 28 June 2024.

sprawdz

 

polecamy