spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Hydroksyetylometakrylan (HEMA)

Hydroksyetylometakrylan, metakrylan 2-hydroksyetylu, 2-hydroksyetylometakrylan (HEMA), to monomer metakrylowy występujący w klejach, lakierach, materiałach dentystycznych, sztucznych paznokciach (paznokcie żelowe, paznokcie hybrydowe), soczewkach kontaktowych oraz tuszach światłoutwardzalnych. Hydroksyetylometakrylan jest także składnikiem wyrobów medycznych.

Hydroksyetylometakrylan w kosmetykach

2-hydroksyetylometakrylan i jego kompleksy dodawane są do kosmetyków głównie ze względu na funkcję wiążącą, a także kondycjonującą, antystatyczną oraz tworzenie filmu i wspomaganie układania włosów.

Na poniższej liście podano nazwy 2-hydroksyetylometakrylanu oraz jego pochodnych stosowanych w produkcji kosmetyków zgodnie z nomenklaturą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków). Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

  • INCI*: POLYHYDROXYETHYLMETHACRYLATE
  • INCI: BIS-HEMA POLY(HEXAMETHYLENE/ETHYLENE CARBONATE)/IPDI COPOLYMER
  • INCI: BIS-POLY(1,4-BUTANEDIOL)-9/TMDI/IPDI COPOLYMER
  • INCI: DIMETHYLAMINOETHYLMETHACRYLATE/HEMA/LAURYL METHACRYLATE COPOLYMER
  • INCI: ETHALKONIUM CHLORIDE ACRYLATE/HEMA/STYRENE COPOLYMER
  • INCI: POLYQUATERNIUM-84
  • INCI: POLYQUATERNIUM-85
  • INCI: POLYQUATERNIUM-104

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Hydroksyetylometakrylan w wyrobach medycznych

Następujące wyroby medyczne dostępne na polskim rynku zawierają 2-hydroksyetylometakrylan (HEMA):

  • UniGel Apotex™ (żel)
  • UniGel Kids™ (żel)
  • UniGel Pierwsza Pomoc™ (żel + opatrunek)
  • UniGel Apotex Procto™ (czopki)

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Metakrylan 2-hydroksyetylu; Hydroxyethylmethacrylate; HEMA; 2-Propenoic acid; Glycol Methacrylate; 2-methyl- glycol monomethacrylate, 2-hydroxyethyl ester; GMA, 2-(Methacryloyloxy)ethanol, Mhoromer®; Beta-Hydroxyethyl Methacrylate; Heme-A; Ethylene glycol methacrylate; Bis-HEMA poly(hexamethylene/ethylene carbonate)/IPDI copolymer; Bis-poly(1,4-butanediol)-9/TMDI/IPDI copolymer; Dimethylaminoethylmethacrylate/HEMA/lauryl methacrylate copolymer; Ethalkonium chloride acrylate/HEMA/styrene copolymer; Polyhydroxyethylmethacrylate; Polyquaternium-84; Polyquaternium-85; Polyquaternium-104; CAS# 25249-16-5; CAS# 46830-22-2.

Częstość uczulenia:

  • 1,1% polskich chorych zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[1]
  • 3,4% północnoamerykańskich chorych zakwalifikowanych do rutynowych testów płatkowych[2]

Substancja testowa: 2-Hydroksyetylometakrylan 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. H-010)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na hydroksyetylometakrylan (HEMA) może współwystępować alergia krzyżowa na inne związki z grupy akrylanów i metakrylanów. W celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy, należy wykonać testy z serią (met)akrylanów. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 January 2024.

sprawdz

 

polecamy