spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Czy trzeba odkażać skórę przed testami alergologicznym?

Niektórzy pacjenci zgłaszają pytanie, czy w trakcie skórnych testów alergologicznych istnieje ryzyko narażenia pacjenta na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi i czy nie należałoby odkazić skóry w miejscu badania? Odpowiedź na to pytanie należy podzielić w zależności od rodzaju testu.

Alergologiczne testy skórne ze względu na sposób wykonania dzieli się na 3 główne typy:

  • testy płatkowe służące do wykrywania alergii kontaktowej wykonywane są bez naruszenia ciągłości skóry. W tym przypadku odkażanie skóry nie ma uzasadnienia.
  • testy punktowe służące do wykrywania alergii atopowej, w których przebiegu nakłuwa się powierzchnię skóry w celu ułatwienia penetracji alergenu przez nieprzepuszczalną warstwę rogową do głębszych warstw naskórka. To nakłucie ogranicza się do powierzchownych warstw naskórka, nie dochodzi do uszkodzenia ciągłości bariery skórnej i naczyń. Uszkodzenie naskórka przy nakłuciu lancetem do testów punktowych można zatem porównać z banalnym zadrapaniem. Podobnie jak zadrapanie z reguły nie kończy się zakażeniem, test punktowy również nie skutkuje zakażeniem. Testy punktowe wykonuje się w diagnostyce alergii u milionów pacjentów i nie obserwuje się zakażeń. Należy przy tym dodać, że komercyjne alergeny do testów punktowych zawierają konserwanty, czyli substancje bakteriobójcze. Lancety stosowane do nakłuwania skóry w testach punkowych są jałowe i jednorazowe, a ich konstrukcja ogranicza głębokość nakłucia, ponieważ zbyt głębokie nakłucie oznacza, że został on nieprawidłowo wykonany. Odkażanie skóry przed wykonaniem testów punktowych powodowałoby jej podrażnienie zwiększając ryzyko reakcji fałszywie dodatnich.
  • testy śródskórne (rzadko stosowane) służące do wykrywania alergii atopowej oraz alergii na leki. Podobnie jak podczas iniekcji i pobierania krwi nakłucie w teście śródskórnym przekracza błonę podstawną naskórka, zatem przed wykonaniem testów śródskórnych należy odkazić skórę.

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

→ Przeczytaj też: Alergia na metalowe endoprotezy i implanty - jak testować?

→ Przeczytaj też: Alergia na materiały protez zębowych - jak testować?

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 5 December 2015, updated: 1 February 2019.

sprawdz