spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Alergia na materiały protez zębowych - jak testować?

Materiały, z których wykonywane są protezy zębowe mogą uczulać, szczególnie akrylany, metakrylany i metale. Alergia na materiały protezy zębowej może objawiać się zaczerwienieniem i świądem lub pieczeniem błon śluzowych stykających się z protezą, niekiedy obserwuje się zapalenie całej jamy ustnej, w tym czerwony, pobruzdowany lub zupełnie gładki język, objawy zapalenia gardła, a w rzadkich przypadkach również bóle brzucha, biegunki, pokrzywkę, katar, duszność, a także inne ogólnoustrojowe reakcje alergiczne.

Podstawową metodą w diagnostyce alergii na materiały stomatologiczne jest wykonanie testów płatkowych z pełną serią dentystyczną (związki chemiczne najczęściej uczulające w gabinecie dentystycznym) oraz serią metali. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na skład chemiczny endoprotez. Zwykle są one wykonane z akrylanów lub metakrylanów, dlatego u większości pacjentów wskazane jest wykonanie testów z serią akrylanów. Jednak producenci wdrażają do produkcji coraz to nowe materiały, nie zawsze dostępne w postaci komercyjnych substancji testowych. Dlatego w większości przypadków pożądanym uzupełnieniem testów płatkowych jest test kontaktowy z materiałem protezy. W testach zawsze warto uwzględnić nie tylko materiał aktualnie używanej protezy, ale także materiały, z których mogłaby ewentualnie zostać wykonana zamienna proteza. Warunkiem wykonania testów kontaktowych z materiałami protez jest dostarczenie ich w postaci zdatnej do testów.

Materiały protez do testów powinny być uformowane w płaskie okrągłe "płytki", wielkości monet 20 - 50-groszowych. Próbki te powinny być wolne od ostrych krawędzi, zadziorów, tak, aby po przyklejeniu do pleców nie powodowały zranień i otarć skóry w testowanej osoby.

proteza zębowa - testy alergologiczne

Oto wzorowy przykład przygotowania przez protetyka różnych materiałów protezy do testów kontaktowych. Płaskie, wolne od ostrych krawędzi płytki z poszczególnych polimerów protetyk dostarczył na testy razem z "paszportem" zawierającym pełną informację na temat składu używanych materiałów.

Prawidłowo przygotowany materiał protetyczny jest cennym uzupełnieniem Serii Dentystycznej, Serii Metali oraz Serii Metakrylanów do testów płatkowych u pacjentów z podejrzeniem alergii na materiały protez oraz w przypadku planowania nowej protezy zębowej. Prawidłowy odczyt i interpretacja testów płatkowych wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego testy takie powinien wykonywać lekarz alergolog lub dermatolog posiadający odpowiednie kompetencje. Szczególne trudności interpretacyjne występują w przypadku testowania z serią metali - większość metali może powodować łagodne podrażnienie, które przez niedoświadczoną osobę mogą zostać błędnie zinterpretowane jako odczyn alergiczny. Jeszcze większa wiedza i doświadczenie wymagane są przy testowaniu pacjentów z materiałami nietypowymi, takimi jak próbki protez.

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

→ Przeczytaj też: Alergia na metalowe endoprotezy i implanty - jak testować?

→ Przeczytaj też: Testy alergologiczne przed i po endoprotezowaniu - za i przeciw

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 5 December 2015, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy