spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Serie do testów płatkowych

Testy płatkowe (potoczna, niepoprawna nazwa: 'testy naskórkowe') należy wykonywać u każdego chorego na przewlekły, nawracający wyprysk niezależnie od podejrzewanego rozpoznania (wyprysk rąk, wyprysk stóp, alergiczny wyprysk kontaktowy, wyprysk kontaktowy z podrażnienia, atopowe zapalenie skóry, ostre łojotokowe zapalenie skóry, fotodermatozy, itd.), ponieważ alergia kontaktowa może być przyczyną, ale także powikłaniem różnych postaci wyprysku. Przedstawione serie diagnostyczne pomagają w wyborze haptenów do testowania, jednak zawsze należy rozważyć testy z dodatkowymi uczulaczami ustalonymi na podstawie wywiadu, a także z własnymi kosmetykami i lekami zewnętrznymi stosowanymi przez pacjenta (możliwość uczulenia jatrogennego).

 Polska Seria Podstawowa

Polska Seria Podstawowa to lista 30 substancji najczęściej uczulających w Polsce. Stanowi minimalny program w diagnostyce przewlekłego lub nawracającego wyprysku i zapalenia skóry, który powinien być rutynowo wykonywany przez każdego lekarza dermatologa, alergologa i pediatrę zajmującego się diagnostyką i leczeniem wyprysku.

 Polska Seria Rozszerzona

Polska Seria Rozszerzona to Polska Seria Podstawowa rozszerzona o 20 ważnych w Polsce uczulaczy. Seria ta została stworzona z myślą o ośrodkach referecyjnych oraz lekarzach specjalistach dermatologach i alergologach zajmujących się w codziennej praktyce przypadkami trudnymi i ciężkimi zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

 Seria "KRAK"

Seria "KRAK" to Polska Seria Podstawowa rozszerzona o istotne uczulacze, nie uwzględnione w seriach komercyjnych. Seria ta jest rutynowo stosowana w Ambulatorium prof. Radosława Śpiewaka, a także w wiodących ośrodkach uczestniczących w programie doskonalenia testów płatkowych. Seria ta obejmuje uczulacze drobnocząsteczkowe (hapteny), o których znaczeniu wiadomo od niedawna.

 Seria "Sterydy"

Seria "Sterydy" obejmuje najczęściej uczulające oraz tzw. wskaźnikowe glikokortykosteroidy o znanym działaniu uczulającym. Glikokortykosteroidy (synonim: glikokortykosterydy, często określane także ogólnym pojęciem "sterydy") należą do najskuteczniejszych leków przeciwalergicznych, jednak w niektórych przypadkach paradoksalnie mogą powodować reakcje uczuleniowe, które mogą objawiać się wypryskiem, astmą, przewlekłym nieżytem nosa. Takie jatrogenne uczulenia są bardzo trudne do wykrycia, a testy płatkowe mogą być jedyną szansą na ich wykrycie.

 Seria "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy"

Seria "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" do testów płatkowych stanowi autorskie opracowanie prof. Radosława Śpiewaka na podstawie badań naukowych oraz wieloletnich obserwacji klinicznych. Seria ta nie jest dostępna komercyjnie, jednak można ją skompletować z dostępnych komercyjnie substancji testowych.

  
uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy