spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Serie do testów płatkowych

Testy płatkowe (potoczna, niepoprawna nazwa: 'testy naskórkowe') należy wykonywać u każdego chorego na przewlekły, nawracający wyprysk niezależnie od podejrzewanego rozpoznania (wyprysk rąk, wyprysk stóp, alergiczny wyprysk kontaktowy, wyprysk kontaktowy z podrażnienia, atopowe zapalenie skóry, ostre łojotokowe zapalenie skóry, fotodermatozy, itd.), ponieważ alergia kontaktowa może być przyczyną, ale także powikłaniem różnych postaci wyprysku. Przedstawione serie diagnostyczne pomagają w wyborze haptenów do testowania, jednak zawsze należy rozważyć testy z dodatkowymi uczulaczami ustalonymi na podstawie wywiadu, a także z własnymi kosmetykami i lekami zewnętrznymi stosowanymi przez pacjenta (możliwość uczulenia jatrogennego).

 Polska Seria Podstawowa

Polska Seria Podstawowa to lista 30 substancji najczęściej uczulających w Polsce. Stanowi minimalny program w diagnostyce przewlekłego lub nawracającego wyprysku i zapalenia skóry, który powinien być rutynowo wykonywany przez każdego lekarza dermatologa, alergologa i pediatrę zajmującego się diagnostyką i leczeniem wyprysku.

 Seria "KRAK"

Seria "KRAK" to Polska Seria Podstawowa rozszerzona o 20 ważnych w Polsce uczulaczy. Seria ta jest rutynowo stosowana w Ambulatorium prof. Radosława Śpiewaka, a także w wiodących ośrodkach uczestniczących w programie doskonalenia testów płatkowych. Seria ta obejmuje uczulacze drobnocząsteczkowe (hapteny), na które najczęściej uczulają się polscy pacjenci.

 Seria "Sterydy"

Seria "Sterydy" obejmuje najczęściej uczulające oraz tzw. wskaźnikowe glikokortykosteroidy o znanym działaniu uczulającym. Glikokortykosteroidy (synonim: glikokortykosterydy, często określane także ogólnym pojęciem "sterydy") należą do najskuteczniejszych leków przeciwalergicznych, jednak w niektórych przypadkach paradoksalnie mogą powodować reakcje uczuleniowe, które mogą objawiać się wypryskiem, astmą, przewlekłym nieżytem nosa. Takie jatrogenne uczulenia są bardzo trudne do wykrycia, a testy płatkowe mogą być jedyną szansą na ich wykrycie.

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 18 March 2019.

sprawdz