spis treści serwisu strona startowa Kontakt

→ Seria "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy"

Parafenylenodiamina to podstawowy półprodukt farb do włosów i barwników do futer. Ponadto jest stosowana w przemyśle. Jej cząsteczka zawiera pierścień benzenowy składający się z 6 atomów węgla. W artykułach powszechnego użytku oraz materiałach przemysłowych powszechnie stosowane są inne związki (leki, barwniki, konserwanty), które zawierają pierścień benzenowy. Ze względu na podobieństwo strukturalne istnieje wysokie ryzyko, że osoba uczulona na jeden związek chemiczny będzie reagowała alergią również na inne związki z tej grupy. Dlatego w przypadku wykrycia alergii kontaktowej na którykolwiek związek z poniższej listy należy u pacjenta wykonać testy płatkowe z wszystkimi pozostałymi wymienionymi niżej substancjami.

Seria "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" do testów płatkowych stanowi autorskie opracowanie prof. Radosława Śpiewaka na podstawie badań naukowych oraz wieloletnich obserwacji klinicznych. Seria ta nie jest dostępna komercyjnie, jednak wszystkie wymienione poniżej substancje testowe można zakupić jako oddzielne produkty (Chemotechnique Diagnostics). Uwaga: w przypadku, gdy test płatkowy z parafenylenodiaminą (PPD) był wykonany w ciągu ostatnich 12 miesięcy, odnotowano reakcję na co najmniej "++", a poprawność wykonania odczyt i interpretacja nie budzą wątpliwości, można zrezygnować z jego powtórzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleca się wykonanie powtórnego testu z PPD. Przesłanką do zaniechania testu z PPD może być gwałtowna reakcja na tę substancję lub farbę do włosów w przeszłości - w takiej sytuacji warto rozważyć wykonanie oddzielnej próby z PPD w innym czasie lub w innym obszarze anatomicznym, niż pozostałe testy.

Autor serii: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

→ Zobacz pozostałe serie do testów płatkowych...

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 14 April 2019, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy