spis treści serwisu strona startowa Kontakt

2-nitro-p-fenylenodiamina

2-nitro-p-fenylenodiamina (2-nitro-parafenylenodiamina, 2-nitro-4-fenylenodiamina) to barwnik organiczny o wzorze chemicznym C6H7N3O2, stosowany poza Unią Europejską jako pigment w zmywalnych i trwałych farbach do włosów (daje brązowe i czerwone odcienie na włosach). 2-nitro-p-fenylenodiamina jest ponadto stosowana w barwieniu futer na kolory rude i brązowe.

2-nitro-p-fenylenodiamina w kosmetykach

Zgodnie z aneksem II do Ustawy Kosmetycznej obowiązuje zakaz stosowania 2-nitro-p-fenylenodiaminy w farbach do włosów wprowadzanych do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Nie można jednak wykluczyć obecności 2-nitro-p-fenylenodiaminy w farbach do włosów nabytych poza UE lub wwiezionych nielegalnie w celu sprzedaży. Należy zachować szczególną ostrożność wobec produktów zakupionych poza UE.

INCI*: 2-NITRO-P-PHENYLENEDIAMINE, CI 76070.
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 2-nitro-p-fenylenodiamina; 2-nitroparafenylenodiamina; 2-nitro-parafenylenodiamina; 2-nitro-parafenylenodwuamina; 1,4-Diamino-2-nitrobenzene; 2-Nitro-4-phenylenediamine; Fouramine 2R; Fourrine brown 2R; Fourrine 36; 2-n-p-PDA; 4-Amino-2-nitroaniline; 2-NPPD; CI oxidation base 22; Nitro-p-phenylenediamine; 2-NDB; o-Nitro-p-phenylenediamine; 2-nitro-1,4-Benzenediamine; Durafur brown; Durafur brown 2R; Oxidation base 22; 2-nitro-1,4-phenylenediamine; Dye GS; Ursol brown RR; 2-nitro-1,4-diaminobenzene; Zoba brown RR; 2-NPPD; CAS# 5307-14-2 EC# 226-164-5.

Substancja testowa: 2-Nitro-4-fenylenodiamina 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. N-004)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na 2-nitro-p-fenylenodiaminę może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na 2-nitro-p-fenylenodiaminę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 5 March 2022.

sprawdz

 

polecamy