spis treści serwisu strona startowa Kontakt

4-Aminofenol (paraaminofenol)

4-Aminofenol (paraaminofenol, p-aminofenol) to organiczny barwnik z grupy fenoli o wzorze chemicznym C6H7NO, szeroko stosowany jako składnik i półprodukt w produkcji farb do włosów oraz produkcji leków (fenacetyna, paracetamol). Zgodnie z prawodawstwem europejskim, po rozrobieniu farby do włosów w środowisku utleniającym ostateczne stężenie 4-aminofenolu w nakładanej na włosy farbie nie może przekraczać 0,9% (Cosing). Częsty składnik "czarnej henny", może powodować odczyny alergiczne. Osoby, które miały odczyny zapalne po zastosowaniu "czasowych tatuaży" z czarnej henny nie powinny stosować farb do włosów z zawartością tego składnika. 4-Aminofenol jest ponadto stosowany w barwieniu futer i piór. Stosowany jako składnik przeciwutleniaczy i dodatków do olejów maszynowych, jest także składnikiem wywoływaczy w tradycyjnej, chemicznej fotografii czarno-białej (np. wywoływacz Rodinal™).

Występowanie 4-aminofenolu w kosmetykach: 4-Aminofenol (paraaminofenol, p-aminofenol) jest powszechnie stosowany jako składnik i półprodukt w produkcji farb do włosów.

INCI*: P-AMINOPHENOL (P-AMINOPHENOL, CI 76550).
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: p-Aminofenol, 4-Amino-1-hydroxybenzene, Citol, Fouramine p, Para-Aminophenol, Rodinal, 4-Hydroxyaniline;, C.I. 76550, Fourrine 84, Paramidophenol, Renal ac, 4-Aminobenzenol, C.I Oxidation base 6a, Freedol, Pelagol p base, Tertral p Base, Azol, Durafur Brown rb, Indianol, Pelagol grey p base, Unal, Basf ursol p base, Energol, Kathol, P-Hydroxyaniline, Ursol, Benzofur p, Fourrine p Base, Kodelon, Paranol, Ursol p Base, Certinal, Furro p Base, Nako Brown r, PAP, Zoba Brown p base; CAS # 123-30-8; EC # 204-616-2.

Substancja testowa: 4-Aminofenol 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat.A-009)

Autor opisu: Prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 6 December 2017.

uczulacze od A do Z