spis treści serwisu strona startowa Kontakt

4-Aminofenol (paraaminofenol)

4-Aminofenol (paraaminofenol, p-aminofenol) to organiczny barwnik z grupy fenoli o wzorze chemicznym C6H7NO, szeroko stosowany jako składnik i półprodukt w produkcji farb do włosów oraz produkcji leków (fenacetyna, paracetamol). 4-Aminofenol jest ponadto stosowany w barwieniu futer i piór. Stosowany jako składnik przeciwutleniaczy i dodatków do olejów maszynowych, jest także składnikiem wywoływaczy w tradycyjnej, chemicznej fotografii czarno-białej (np. wywoływacz Rodinal™).

4-Aminofenol (paraaminofenol) w kosmetykach

4-Aminofenol (paraaminofenol, p-aminofenol) jest powszechnie stosowany jako składnik i półprodukt w produkcji farb do włosów. Zgodnie z prawodawstwem europejskim, po rozrobieniu farby do włosów w środowisku utleniającym ostateczne stężenie 4-aminofenolu w nakładanej na włosy farbie nie może przekraczać 0,9% (Cosing). Częsty składnik "czarnej henny", może powodować odczyny alergiczne. Osoby, które miały odczyny zapalne po zastosowaniu "czasowych tatuaży" z czarnej henny nie powinny stosować farb do włosów z zawartością tego składnika.

INCI*: P-AMINOPHENOL, CI 76550
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku. CI: Color Index - numer nadawany barwnikom, może być wykorzystywany w opisie składu kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 4-Aminofenol; Paraaminofenol; p-Aminofenol; p-Aminofenol; 4-Amino-1-hydroxybenzene; Citol; Fouramine P: Para-Aminophenol; Rodinal; 4-Hydroxyaniline; C.I. 76550; Fourrine 84; Paramidophenol; Renal AC; 4-Aminobenzenol; C.I Oxidation base 6a; Freedol; Pelagol P base; Tertral P Base; Azol; Durafur Brown RB; Indianol; Pelagol Grey P base; Unal; BASF Ursol P Base; Energol; Kathol; P-Hydroxyaniline; Ursol; Benzofur P; Fourrine P Base; Kodelon; Paranol; Ursol P Base; Certinal; Furro P Base; Nako Brown R; PAP; Zoba Brown P Base; CAS# 123-30-8; EC# 204-616-2.

Substancja testowa: 4-Aminofenol 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-009)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na 4-aminofenol (paraaminofenol) może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na 4-aminofenol (paraaminofenol) należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy