spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Amylokaina

Amylokaina to związek organiczny o wzorze chemicznym C14H21NO2 stosowany jako lek do znieczulenia miejscowego. Obecnie lek nie jest dostępny na polskim rynku, jednak może występować w preparatach sprzedawanych w innych krajach.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Amylokaina; Amylocaine; Amylocainum; Benzoic acid [1-(dimethylaminomethyl)-1-methylpropyl] ester; CAS# 644-26-8.

Substancje testowe:

  • Amylokaina 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. A-020)
  • Mieszanka kain IV 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Mx-20)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: amylokaina jest estrem kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) i ulega w organizmie metabolizmowi z uwolnieniem PABA. Przypuszcza się, że część reakcji alergicznych na amylokainę jest w istocie reakcją na PABA. Dlatego pacjenci uczuleni na amylokainę powinni zostać poddani testom płatkowym z kwasem p-aminobenzoesowym (PABA), a także z innymi lekami znieczulenia miejscowego rozkładanymi w organizmie do PABA:

Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na amylokainę może ponadto współwystępować alergia krzyżowa na inne związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na amylokainę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 26 July 2019.

sprawdz

 

polecamy