spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Prokaina

Prokaina (nowokaina, polokaina) to związek organiczny o wzorze chemicznym C13H21ClNO2, ester N, N-dietyloaminoetylowy kwasu p-aminobenzoesowego (PABA). Prokaina to lek znieczulenia miejscowego, pod nazwą Polocainum hydrochloricum™ stosowano ją w znieczuleniach nasiękowych, przewodowych i lędźwiowych, blokadzie nerwów obwodowych. W geriatrii prokainę stosowano, m.in. w zaburzeniach odżywiania, nerwobólach i zapaleniu wielonerwowym, a ponadto w miażdżycy naczyń mózgowych i obwodowych. Obecnie prokaina nie jest stosowana w Polsce do leczenia ludzi, natomiast występuje w produkcie leczniczym weterynaryjnym pod nazwą "Polocainum Hydrochloricum 5% cum Adrenalino 0,005%, roztwór do wstrzykiwań dla bydła i koni".

Uwaga: W USA firma Fresenius Kabi pod nazwą handlową "POLOCAINE" sprzedaje inny środek znieczulenia miejscowego - mepiwakainę.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Prokaina, Polocainum, Procainum, Novocaine; Allocaine; Polokaina; Nowokaina.

Substancje testowe:

  • Chlorowodorek prokainy 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-016)
  • Mieszanka kain I 3,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Mx-12)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: prokaina jest estrem kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) i ulega w organizmie metabolizmowi z uwolnieniem PABA. Przypuszcza się, że część reakcji alergicznych na prokainę jest w istocie reakcją na PABA. Dlatego pacjenci uczuleni na prokainę powinni zostać poddani testom płatkowym z kwasem p-aminobenzoesowym (PABA), a także z innymi lekami znieczulenia miejscowego rozkładanymi w organizmie do PABA:

Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na prokainę może ponadto współwystępować alergia krzyżowa na inne związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na prokainę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 24 May 2022.

sprawdz