spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Benzofenon-3

Benzofenon-3 (synonim: oksybenzon) posiada właściwości absorbujące promieniowanie ultrafioletowe (UV). Jako absorber promieni UV powszechnie stosowany w tworzywach światłoutwardzalnych (fotoutwardzanych), do których dodawany jest w celu opóźnienia niekontrolowanej polimeryzacji. Występuje w licznych materiałach dentystycznych (wypełnienia światłoutwardzalne).

Benzofenon-3 (oksybenzon) w kosmetykach

Benzofenon-3 (oksybenzon) jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych chroniących przed działaniem słońca, określanych jako filtry przeciwsłoneczne, filtry słoneczne, filtry promieniochronne, sunskriny (z ang. sunscreens). Produkty takie stosowane są między innymi w celu ochrony przed oparzeniami słonecznymi, nowotworami skóry, przedwczesnym starzeniem się skóry, jak i innym chorobami prowokowanymi przez promieniowanie słoneczne. Benzofenon-3 występuje także w kosmetykach do włosów, pomadkach i balsamach do ust, lakierach do paznokci i wielu innych, gdzie dodaje się go nie w celu ochrony użytkownika przed promieniowaniem, lecz w celu ochrony samego produktu przed fotodegradacją i utratą koloru.

INCI*: BENZOPHENONE-3
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Benzofenon-3 jako przyczyna alergii: Benzofenon-3 jest jedną z częstszych przyczyn fotoalergii (wyprysk fotoalergiczny).

Częstość uczulenia: 5,6% chorych zakwalifikowanych do fototestów płatkowych w Ambulatorium 'dermatolog.eu' w Krakowie.[1]

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Benzofenon-3; Oksybenzon; oxybenzone; 2-Hydroxy-4-methoxybenzophenone; (2-Hydroxy-4-methoxyphenyl)-phenylmethanone; 4-Methoxy-2-hydroxybenzophenone; Benzophenone 3; Escalol 567; Eusolex 4360; MOB; Oxybenzone; Uvinul M-40; Spectra-Sorb UV-9; 2-benzoyl-5-methoxyphenol; Cyasorb UV 9; Syntase 62; UF 3; Advastab 45; Anuvex; Chimassorb 90; MOD; Ongrostab HMB; Sunscreen UV 15; Uvinul 9; Uvistat 24; HMB; oxybenzone; CAS# 131-57-7; EC# 205-031-5.

Substancja testowa: Benzofenon-3 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. H-014C)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: Pacjenci z fotoalergią na benzofenon-3 mogą wykazywać fotoalergię na ketoprofen, oktokrylen, fenofibrat (lek obniżający cholesterol, m. in. preparaty Apo-Feno, Biofibrat, Fenardin, Fenoratio, Grofibrat, Lipanthyl, Xafenor i inne). Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy