spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Butyloparaben

Butyloparaben (synonimy: 4-hydroksybenzoesan butylu, para-hydroksybenzoesan butylu, paraben butylu) to środek konserwujący stosowany w produktach kosmetycznych oraz produktach farmaceutycznych (zawiesiny, niektóre preparaty ibuprofenu i paracetamolu).

Butyloparaben w kosmetykach

Butyloparaben mogą zawierać kremy, filtry słoneczne, cienie do powiek, balsamy do ciała, emolienty, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, szampony, odżywki do włosów oraz szereg innych produktów kosmetycznych.

INCI*: BUTYLPARABEN
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Butyloparaben w lekach

Butyloparaben może być dodawany jako substancja pomocnicza do leków postaci kremów, roztworów, zawiesin i syropów. W wykazie substancji pomocniczych leku będzie figurował jako butylu parahydroksybenzoesan. Przykładowe leki zawierające butyloparaben:

  1. Locoid krem
  2. Locoid Crelo emulsja

Uwaga: Powyższa lista zawiera tylko przykładowe produkty lecznicze z zawartością butyloparabenu - jest ich znacznie więcej. Jeśli jesteś uczulony na butyloparaben sprawdź listę substancji pomocniczych w Charakterystyce Produktu Leczniczego lub zapytaj swojego lekarza, czy przepisany lek zawiera ten składnik.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: butyloparaben; butylparaben; 4-hydroksybenzoesan butylu; para-hydroksybenzoesan butylu; paraben butylu; butyl-4-hydroxy-benzoate.

Substancja testowa: Butyloparaben 3% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. B-020)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na butyloparaben może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na butyloparaben należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy