spis treści serwisu strona startowa Kontakt

4,4'-Diaminodifenylometan

4,4'-Diaminodifenylometan (diaminodifenylometan) to związek chemiczny o wzorze C13H14N2, inaczej CH2(C6H4NH2)2 stosowany w produkcji poliuretanów, elastomerów uretanowych (gumy uretanowe) i innych tworzyw sztucznych. W produkcji gumy diaminodifenylometan jest wykorzystywany jako katalizator, utwardzacz, składnik zapobiegający niszczeniu, m. in. w produkcji opon i gum twardych. Dodawany jest do żywic epoksydowych jako środek utwardzający. Do płynów technicznych (chłodziwa, płyny hydrauliczne itp.) 4,4'-diaminodifenylometan dodawany jest jako środek zapobiegający korozji. Jest ponadto składnikiem w klejach, laminatach, produktach z PCW (PVC), farbach, atramentach i tuszach. Spośród przedmiotów codziennego użytku diaminodifenylometan mogą zawierać m. in. torby, oprawki do okularów, sztuczna biżuteria, siatki na włosy, zalotki, słuchawki, piłki, podeszwy butów, maski ochronne dla sportowców.

Objawy alergii na 4,4'-diaminodifenylometan: Typowym objawem jest wyprysk (zapalenie skóry) w miejscu kontaktu z diaminodifenylometanem, które niekiedy może się rozsiewać. Alergia na 4,4'-diaminodifenylometan może także objawiać się jako wykwity skórne przypominające rumień wielopostaciowy.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Diaminodifenylometan; 4,4'-Diaminodifenylometan; Tonox; HT 972; MDA; DDM; 4,4'-Diaminodiphenylmethane; Methylenebis(aniline); 4,4'-Methylenebisbenzeneamine Diaminodiphenylmethane; p,p'-Diaminodiphenylmethane; bis(p-aminophenyl)methane; DADPM; DAPM; dianilinomethane; 4,4'-diaminoditan; 4-(4-aminobenzyl)aniline; ancamine tl; araldite hardener 972; curithane; Dianilinemethane; 4,4'-diphenylmethanediamine; Epicure DDM; Epikure DDM; Jeffamine AP-20; Sumicure M; EC# 202-974-4; CAS# 101-77-9.

Substancja testowa: 4,4'-Diaminodifenylometan 0,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-001)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na 4,4'-diaminodifenylometan może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na diaminodifenylometan należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy