spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Etyloparaben

Etyloparaben (synonimy: 4-hydroksybenzoesan etylu, para-hydroksybenzoesan etylu, paraben etylu) to środek konserwujący stosowany w produktach kosmetycznych, a ponadto w produktach farmaceutycznych oraz produktach spożywczych w których oznaczany jest symbolami E214 (4-hydroksybenzoesan etylu) i E215 (sól sodowa 4-hydroksybenzoesanu etylu, etylo-4-hydroksybenzoesan sodu).

Etyloparaben w kosmetykach

Etyloparaben mogą zawierać kremy, balsamy do ciała, emolienty, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, szampony, odżywki do włosów oraz szereg innych produktów kosmetycznych.

INCI*: ETHYLPARABEN
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: etyloparaben; 4-hydroksybenzoesan etylu; para-hydroksybenzoesan etylu; paraben etylu; E214; E215; ethylparaben; Ethyl-4-hydroxy-benzoate; Ripagin A; Sorbol A.

Substancja testowa: Etyloparaben 3% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. E-010)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na etyloparaben może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na etyloparaben należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy