spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Fenoksyetanol

Fenoksyetanol (2-fenoksyetanol) to organiczny związek chemiczny o wzorze C8H10O2, fenylowa pochodna glikolu etylenowego zaliczana do grupy eterów. Fenoksyetanol stosowany jest jako składnik kosmetyków, środek odstraszający owady, miejscowy środek antyseptyczny, rozpuszczalnik barwników, farb i żywic. Stosowany jest również jako substancja konserwująca w środkach farmaceutycznych oraz kosmetykach. Fenoksyetanol jest składnikiem złożonych środków bakteriobójczych, m.in. w połączeniu z 1,2-dibromo-2,4-dicyjanobutanem (Euxyl K 400) oraz czwartorzędowymi związkami amoniowymi.

Fenoksyetanol w kosmetykach

Fenoksyetanol jest cieczą o kwiatowym zapachu, stosowaną jako utrwalacz zapachów (np. w perfumach) oraz konserwant. W Unii Europejskiej oraz Japonii stężenie fenoksyetanolu w kosmetykach nie może być większe niż 1%.

INCI*: PHENOXYETHANOL
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Fenoksyetanol, 2-Fenoksyetanol; Phenoxyethanol; 2-Phenoxyethanol; phenoxyethanolum; 1-Hydroxy-2-phenoxyethane; Emery 6705; Phenoxyl ethanol; 2-hydroxyethyl phenyl ether; Ethanol-2-phenoxy; Phenoxytol; Arosol; Ethylene glycol phenyl ether; Phenoxetol; b-Hydroxyethyl phenyl ether; Ethylene glycol mono phenyl ether; Phenoxyethyl alcohol; Beta-phenoxyethyl alcohol; Glycol monophenyl ether; Phenylmonoglycol ether; Dowanol EP; EPH; Phenyl cellosolve; Rose ether; Emeressence 1160; CAS# 122-99-6; EC# 204-589-7.

Substancja testowa: 2-Fenoksyetanol 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-025)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na 2-fenoksyetanol może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na fenoksyetanol należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy